Українська система гарантування вкладів – фактичний банкрут

За підсумками 2016 року заборгованість Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) за позиками у Міністерства фінансів склала 125,6 млрд грн., що значно перевищувало оцінну вартості всіх контрольованих Фондом активів на продаж за станом на кінець 2016 року. Про пише ZN.UA.

Нинішня система гарантування вкладів фізосіб, в якій гарантовані виплати повинні здійснюватися за рахунок внесених банками страхових внесків, вичерпала себе. Через масштабності кризи і дії Нацбанку банківських відрахувань катастрофічно не вистачає.

“Тому Фонд змушений позичати у Мінфіну (держбюджету), причому недешево – за ставкою на рівні 12% річних. У підсумку під завісу минулого року заборгованість ФГВФО тільки за відсотками склала 74 млрд грн., А за основним боргом – 51,6 млрд. Разом – 125,6 млрд грн., що більш ніж на 28 млрд перевищувало оціночну вартість всіх контрольованих Фондом активів на продаж за станом на кінець 2016- го (97,5 млрд) “, – йдеться в статті.

Видання констатує, що система гарантування вкладів – фактичний банкрут, і її умовне існування обнуляє шанси на повернення своїх коштів для кредиторів – юридичних осіб, і клієнтів, які тримають в банку вклади розмірами більшими гарантованих 200 тис. грн.

Чинне законодавство при цьому передбачає, що гарантії Фонду за фактом забезпечуються засобами кредиторів і вкладників банків, що ліквідуються, нічого не отримують до тих пір, поки Фонд не відшкодує свої витрати. При тому – не тільки зі сплати гарантованих сум, але також з повернення боргу Мінфіну, включаючи відсотки. Крім цього, право на левову частку активів банків-банкрутів має Нацбанк, який видає банкам кредити рефінансування.

“Таким чином, НБУ не тільки не несе відповідальність за свою бездіяльність у нагляді за банками, а й забирає у кредиторів їх частку в майні банкрута на правах заставодержателя”, – підсумовують автори.

Раніше в ФГВФО заявляли, що 80% активів банків-банкрутів сьогодні існують виключно на папері: незалежні оцінювачі оцінили активи 70 ліквідованих банків, у яких сформована ліквідаційна маса, в 94 млрд грн., хоча “на папері” їх вартість більше 418 млрд грн.