Антон Геращенко: Порошенко знає, що Аваков може метнути стакан і в нього

Для президента України Петра Порошенка гарний будь глава МВС, за умови, що це буде не Арсен Аваков, заявив в інтерв’ю “ГОРДОН” нардеп і радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, а також пояснив, чому, незважаючи на конфлікт між БПП і “Народним фронтом “, дострокових виборів до Верховної Ради чекати не варто.

Якщо в будь-який інтернет-пошуковик вбити два слова – “Антон Геращенко” – на вас виваляться тисячі посилань з численними інтерв’ю, коментарями і відео на актуальні теми. Він один з найбільш комунікативних українських політиків: завжди відповідає на дзвінки журналістів, регулярно з’являється на політичних ток-шоу, охоче включається по телефону в прямий ефір. Тільки на його сторінку в Facebook підписані понад 165 тисяч користувачів.
За останні два роки 37-річний нардеп “Народного фронту” і радник глави МВС Антон Геращенко заполонив собою практично всі медіапростір України. Буквально. Немає жодного внутрішньо або зовнішньополітичної події, про який би Геращенко не висловився. Він першим розповів про перестрілку в Княжичах, про зламаної пошти помічника президента РФ Владислава Суркова, про план “Шатун” і так далі. Але в першу чергу Геращенко – неофіційний спікер глави МВС Арсена Авакова, з яким близько знайомий більше 10 років.
Незважаючи на численні публікації, про допарламентску діяльність політика відомо небагато. В інтерв’ю виданню “ГОРДОН” Антон Геращенко розповів, як з 19 років тричі невдало обирався до міської ради рідного Харкова, як обходив студентські гуртожитки, агітуючи сам за себе, як працював помічником Геннадія Кернеса і за яких обставин познайомився з Аваковим.

– Що має статися, щоб міністр Аваков подав у відставку?
– Чому Арсен Борисович повинен подавати у відставку?
– Перестрілка в Княжичах, провалені реформи, корупційні скандали. Про відео 2014 року через кабінету тодішнього заступника глави МВС Сергія Чеботаря навіть не згадую: на ньому Чеботар і син Авакова домовляються про сумнівну схему держзакупівель рюкзаків для обласних управлінь МВС.
– У вас є докази, що це реальне відео?
– А у вас є докази, що підробка?
– Я на “Шустера” чув запис телефонних розмов якоїсь заступник голови НБУ Катерини Рожкової з рядом банкірів, де озвучувалися вельми неприємні речі. Цікаво, що ні “Українська правда”, ні інші товариші з пулу десяти провідних українських сайтів нічого про це не написали. Дивно, чи не так?
– Ви на що натякаєте?
– Ну як же: унікальна прослушка, резонансна інформація! Мова ж не про якісь то рюкзаках з кабінету якогось Чеботаря, а про отримання незаконних застав на сотні мільйонів за рахунок НБУ. І що, нікому не цікаво? Коли я задав питання деяким відомим журналістам: “Чому ви не підхопили тему НБУ?”, Вони відповіли: “Ну, звідки ми знаємо, що це правда?”. Тобто телефонні переговори Рожкової – підробка, а відео з кабінету Чеботаря – ні?

Не хвилюйтеся, НАБУ веде розслідування у справі про так званих рюкзаках. У будь-якому випадку, треба дочекатися пред’явлення підозри, після суд встановить, хто винен. На мій погляд, відео з кабінету Чеботаря – фейк. Звук змонтували окремо і наклали на відео. Це метод політичної боротьби певної групи осіб.
– “Певна група осіб” – це? ..
– Президент і його оточення, які борються з міністром Аваковим і “Народним фронтом”. Повторюю: автентичність відеозапису повинна бути підтверджена експертизою і доведена в суді. Чому досі офіційно не оголошено, хто встановив відеокамеру в кабінеті Чеботаря, а після злив підроблений ролик в інтернет?
– Не сумніваюся, ви точно знаєте, хто.
– Це зробила СБУ. Я був в кабінеті Чеботаря в той день, коли він знайшов приховану відеокамеру.
– Тодішній глава СБУ Валентин Наливайченко заперечив причетність свого відомства до цього відео.
– Секундочку, СБУ – величезна організація, там працюють десятки тисяч людей, в тому числі чесних і порядних, які роблять хороші, правильні речі для країни. Але є і ті, хто виконує різного роду політичні замовлення.
– “Народний фронт” не викликав Блок Петра Порошенка на відверту розмову: пацани, некрасиво себе ведете, ми ж колеги по коаліції?
– Президент регулярно робить все так, як вважає за потрібне. І це велика проблема.
– Хто з команди Порошенко мітить на місце Авакова?
– Для президента гарний будь глава МВС, за умови, що його прізвище не Аваков.
– Що має статися, щоб Арсен Борисович знову метнув стакан з водою, тільки вже не в Саакашвілі, а в Порошенка?
– Цього не станеться. Ніколи. Чи не станеться тому, що Порошенко прекрасно знає: Арсен Борисович може метнути стакан і в нього, тому президент не буде доводити конфлікт до такої стадії. Так і напишіть.

– Чи шкодуєте, що Хатія Деканоїдзе пішла з поста глави Нацполіціі?
– У справах державних у мене немає жалю – не жаль, є поняття доцільності. Не хоче людина займати посаду – не можна насильно його тримати. Догляд Хатіі був добровільним. Вона відчула, що не може досягти тих цілей, які перед собою ставила, і що робота не приносить їй задоволення. Ваша робота приносить вам задоволення? Приїжджаєте, проводите інтерв’ю з цікавими людьми, отримуєте моральне і матеріальне задоволення …
– Спілкування з українськими політиками – дуже специфічне задоволення.
– Якби вам не подобалося, ви б журналістом не працювали. Хатіі робота в МВС задоволення не приносила.
– Як думаєте, чому?
– Ну ось відкриваєте ви інтернет, а там щось не так, се не так, плюс особисте життя з усіх боків обсмоктують. Людина стає чиновником, отримує невисоку в порівнянні з його інтелектуальними здібностями зарплату, витрачає багато сил і психічної енергії. І що в результаті? Лізуть в особисте життя, стежать, вивалюють в грязі, тиражують неправду …
– Ви зараз точно про Деканоїдзе говорите або про когось іншого?
– В Україні на одного робить по 100 критиканів! Ні я, ні Арсен Борисович Хатію НЕ відмовляли. Як можна переконати дорослої людини з досвідом, якщо він не хоче більше працювати?

– Правда, що напередодні відставки у Деканоїдзе була розмова з президентом? Очікувалися масові мітинги на третю річницю початку євромайдан, і Хатія як глава Нацполіціі відмовилася жорстко придушувати протест, якщо він перейде в агресивну форму?
– У мене немає інформації, що така розмова була, Хатія завжди сама безпосередньо спілкувалася з Порошенком. Щодо протестів: заздалегідь було спрогнозовано, що ні катастрофічний, ні трагічний характер вони не придбають. Так і сталося: все пройшло більш-менш спокійно.
Догляд Деканоїдзе не пов’язаний також і з відставкою Саакашвілі з поста глави Одеської області, як про це писали ЗМІ. У Хатіі закінчувався річний контракт, постало питання: прирікати чи ні себе на муки на посаді глави Нацполіціі? Вона зробила розумний вибір.
– Перед відходом Деканоїдзе дуже делікатно натякнула, що не хотіла б бачити свого зама Вадима Трояна на посаді глави Нацполіціі, тому що він “не є політично незалежною людиною”.
– В Україні немає політично незалежних людей. Нікого. Навіть президент є політично залежним особою.
Вадим Троян – це людина з унікальними якостями, він ніколи не домагався ніяких державних посад. Ми познайомилися в 2014 році в Бердянську, де на той момент розташовувався полк “Азов”. Я побачив прекрасного, молодого, сильного духом патріота, познайомив його з главою МВС, щоб Арсен Борисович особисто оцінив розум, кмітливість і організаторські здібності Трояна.
Аваков розглядав кандидатуру Трояна на пост глави Нацполіціі ще в 2015-му, але Порошенко наполіг на Деканоїдзе. У той час президент активно просував грузинських товаришів.

– До речі, про грузинських товаришів. Ви за що Саакашвілі так ненавидите?
– Я його не ненавиджу. Ми з Михайлом Ніколозович по-різному дивимося на розвиток нашої країни. Я неодноразово публічно заявляв: Петро Олексійович дорого заплатить за те, що дав Саакашвілі українське громадянство. Як бачите, мої прогнози збуваються.
– Я поки бачу, що гризня всередині політичної еліти дорого обходиться Україні.
– Якщо ви так підтримуєте Саакашвілі, якщо він, по-вашому, зробив все правильно, чому мудрий грузинський народ не проголосував за його партію на останніх парламентських виборах?
– Тому що Кремль і там реалізує план “Шатун”, тільки грузинський.
– Даремно іронізуєте. Я вважаю, що Україна повинні займатися тільки ті, хто хоче жити в цій країні. Саакашвілі, на мій погляд, не хоче.
Ми з Михайлом абсолютно нормально спілкуємося, нещодавно разом були на дні народження Савіка Шустера. Я навіть дав пану Саакашвілі пару політичних рад щодо його опозиційної кар’єри. У мене немає ненависті до політичних опонентів, але я не вважаю призначення іноземних фахівців панацеєю для України, і завжди буду голосно про це повідомляти.
– У тому числі через Facebook, де і ви, і глава МВС надзвичайно активні. В одному інтерв’ю ви зізналися, що саме Аваков зобов’язав вас стати користувачем соцмереж.
– Арсен Борисович доручив мені допомогти йому через Facebook доносити і позицію МВС, і ті реформи, які вже є. Я став активним користувачем соцмережі в квітні-травні 2014 року. Зараз у мене більше 165 тисяч підписників.

– Коли ми домовлялися про інтерв’ю, я кілька разів випадково називала вас то Антоном Борисовичем, то Арсеном Юрійовичем. Вас не бентежить, що в народній свідомості Антон Юрійович Геращенко і Арсен Борисович Аваков нерозривно пов’язані?
– Мені приховувати нічого: у нас з Арсеном Борисовичем глибокі людські та ділові стосунки, засновані на взаємній повазі.
– Ділові, не дружні?
– Ніякого панібратства. Коли Арсену Борисовичу потрібен моя порада, він його питає. Або я з ним зв’язуюся, якщо вважаю, що моя порада може бути важливий або корисний. Глава МВС не завжди схвалює або підтримує мою точку зору, але якщо вважає моя порада правильним – використовує його при прийнятті важливих управлінських рішень. В цьому і полягає завдання міністра – прийняти зважене державне рішення.
– Як ви познайомилися з Аваковим?
– У 2002 році я став депутатом Харківської міськради. Коли почалася Помаранчева революція, я рвонув до Києва, хоча не підтримував ні Ющенко, ні тим більше Януковича. Приїхав прямо на Майдан, там якраз йшов збір депутатів місцевих рад для наради в будівлі Українського дому на Європейській площі. Я прийшов і виявився єдиним депутатом з усієї Харківської області, який відгукнувся на заклик. Мене посадили в президію, відеотрансляція, прямий ефір … Мені посипалися смс-ки: “Антон, який ти сміливий, молодець! Якщо що, ми тебе притулок”.
– А що такого “сміливого” було в сидінні в президії?
– Всі розуміли, що Майдан ось-ось розженуть, протестуючих хана, особливо тим, хто в президії засідав, та ще з Харківської області, де Помаранчеву революцію особливо не підтримали.
Очолював президію Анатолій Матвієнко порадив мені повернутися до Харкова і зв’язатися з місцевим старшим по Майдану. Ним виявився Арсен Аваков. Він тоді бізнесменом був, але зробив ставку на Ющенка. Вже після перемоги Помаранчевої революції я сказав Арсену Борисовичу, що готовий, якщо він доручить, очолити будь-яку районну адміністрацію. Арсен Борисович довірив мені Красноградський район. П’ять років поспіль, з 2005-го по 2010-й, Аваков був губернатором Харківської області, а я очолював районну адміністрацію.

– Перш ніж увійти в команду Авакова, ви з 19 років тричі намагалися обратися в місцеву владу і тільки з четвертої спроби, в 23 роки, стали депутатом Харківської міськради. Рідкісне завзятість.
– Повідомляю детально: 1998 рік, я кандидат від Дзержинського району, посів друге місце. 1999 рік, довибори, знову друге місце. 2001 рік, знову довибори до Дзержинського народна рада і знову друге місце. У 2002-му я переміг.
– Навіщо молодий ерудований студент Харківського економічного університету Антон Геращенко так рвався до влади?
– Я з юних років дуже любив книги, особливо про історію, захоплювався біографіями великих людей. Мені хотілося щось змінити не тільки в своєму житті, але і в житті країни, тому в разі обрання до Харківської міськради, намагався робити все і для міста, і для своїх виборців.
– Де взяли гроші на виборчу кампанію?
– Моя перша кампанія коштувала 100 доларів. У мене було чотири з половиною тисяч виборців, я надрукував на ізографа листівки і пішов від під’їзду до під’їзду, від квартири до квартири.

У моєму районі в основному студентські общаги були. Заходиш в общагу і потрапляєш або на весілля, або на день народження. Я з порога говорив: “Здрастуйте, вітаю. Я кандидат в депутати”.
– Який гасло обрали для кампанії?
– Ой, це 18 років тому було, не пам’ятаю … Згадав! “Дорогу молодим!” – Ось моє гасло був.
– Чому три рази поспіль молоді виборці вас “прокотили”?
– Ну, вибори взагалі така річ, буває, тебе не обирають.
– Глибока думка, спасибі.
– Я звик в тому числі і програвати. Якщо хочеш досягти мети – доб’єшся, треба лише осмислено до неї йти, витягуючи уроки з помилок. За чотири роки, з 19-ти до 23 років, я вивчив величезну кількість прикладів виборчих компаній, у мене вдома був купу книжок на тему, як правильно спілкуватися з виборцем. У підсумку в 2002-му я переміг, а ще дізнався, що таке зрада близьких товаришів.
На другий кампанії у мене був друг, студент юридичної академії. Я його зробив членом виборчої комісії, сказав: “Я йду в депутати, будеш моїм помічником, разом покращимо життя Дзержинського району і зробимо кар’єру”. В останній день, коли вже закінчувалася реєстрація кандидатів, він мені подзвонив: “Знаєш, Антон, у мене в цьому районі стільки друзів, я сам піду на вибори”.
– Ви йому морду не набили за зраду?
– Намагався пояснити, що якщо ми обидва виставимо свої кандидатури – програємо, тому що відтягни один в одного голоси. У підсумку я зайняв друге місце, він – четверте, хоча в сумі наших голосів вистачило б для перемоги. З тих пір я його не бачив. Так що з зрадою, яке багато моїх колег відчули тільки зараз, вперше потрапивши до Верховної Ради, я зіткнувся ще в юні роки.

– Нардеп “Батьківщини” Сергій Соболєв стверджував, що в юні роки ви …
– … Кілька років був помічником Кернеса. Це правда. Бачите, я заздалегідь знаю, про що ви мене запитаєте. Записуйте: з літа 2000-го по весну 2003 року Антон Геращенко працював разом з Кернесом.
– Впевнена, робота з Геннадієм Адольфовичем залишила незгладимий слід.
– Він тоді депутатом Харківської міськради був, шукав молодих людей для організації виборчої кампанії 2002 року. Нас спільний знайомий познайомив. Кернес на той момент був полум’яним революціонером, виступав як Ляшко або Тимошенко.
– Якщо Геннадій Адольфович публічно дозволяв собі вислови на кшталт “сучий пес”, “я тебе на нуль помножити”, як же він з підлеглими спілкувався?
– Зі мною Кернес такого собі не дозволяв, природно.
– Чому “природно”?
– По-перше, я вмію поставити себе так, щоб до мене ставилися відповідним чином. По-друге, я вивчив, що таке Кернес – людина, в житті якого немає нічого, крім жадоби влади. І на цьому шляху він нерозбірливий у засобах. А я не вважаю, що мета виправдовує будь-які засоби, тому ми з ним розійшлися в 2003-му.

– Ви з Кернесом розійшлися без сварок?
– Розійшлися і все.
– Якщо зустрінете Геннадія Адольфовича, простягніть йому руку, привітаєтеся?
– Ні. Ця людина створив систему тотального розграбування. Будь майбутній мер зіткнеться з дефолтом, тому що “завдяки” Кернесу Харків фактично банкрут.
Людям подобається розважальний мультикомплекс, який Кернес побудував на базі парку Горького. При цьому харків’яни навіть не замислюються: гроші з функціонування парку йдуть не в міський бюджет. Комплекс побудований тільки за рахунок того, що банку заклали об’єкти комунальної власності. Відкати з підрядників, видача дозволів за гроші – ось формула “успіху” Кернеса.
– Ви зараз описали схему, за якою працює майже кожен український мер.
– Вірно, але Кернес вибудував саму тотальну, жорстку і вертикальну схему розграбування, яку планував перекинути на всю Україну. Він бачив себе у вищому керівництві держави.
– Що ж йому завадило?
– Майдан плюс куля снайпера.
– Хто, на вашу думку, стоїть за п’ятим за рахунком замахом на Кернеса 28 квітня 2014 роки?
– Покійний Жилін. Він організатор. Це була помста (Євген Жилін, засновник харківського угруповання “Оплот”, брав активну участь у захопленні урядових будівель в Донецьку навесні 2014 року. Вбито 19 вересня 2016 року в підмосковному селищі Горки-2 в ресторані “Вітерець”. – “ГОРДОН”). Жилін був беєпрєдєльщиком, працював в міліції, застосовував недозволені методи щодо підозрюваних. Жилін і Кернес були добре знали один одного. Історія їхнього знайомства – ціла детективна історія.
У жовтні 2004 року був замах на Кернеса: під його порожній автомобіль, припаркований біля під’їзду житлового будинку, заїхала радіокерована іграшкова машинка з 50 грамами вибухівки. Пролунав хлопок, вибух. Хотіли не вбити, але налякати. Кернес обіцяв ментам велику суму, тільки б вони знайшли замовника. Ті шукали і не знайшли, але вирішили підставити Жиліна. Він тоді в УБОЗі працював і конфліктував з Кернесом, який у нього власність забрав. На Жиліна завели ліве кримінальну справу, на два роки запхали в СІЗО, потім виправдали. Коли Жилін вийшов з в’язниці, де був авторитетом і тримав зону, пообіцяв прикінчити Кернеса.

– Ви майже 20 років в політиці, з 19 років пробивалися у владу. Невже жодного разу не виникло бажання кинути все до чортової бабусі?
– Ніколи не йшов на компроміси з власною совістю. Наприклад, в 2010-му я разом з Аваковим пішов у відставку з поста глави харківської райадміністрації, тому що президентом, помилково, став Янукович, губернатором – Добкін, а мером – Кернес. Чи міг я чіплятися за владу, робити кар’єру і домовлятися з цими людьми? Так, міг, але не зробив цього, бо мій принцип – ніколи не співпрацювати з братами Добкін, Кернесом і їм подібними.
– А при президенті Порошенко що змусить Геращенко піти з влади?
– Якщо президент зважиться провести вибори в окупованих районах Донецької і Луганської областей, хоча я знаю, що він не сильно цього хоче. “Народний фронт” підтримає Порошенка у всьому хорошому, що він зробить для країни. Є деякі правильні речі, які ініціює його команда. Але ми не будемо підтримувати президента в негативних призначеннях, дії і наміри.
Проблема України в тому, що посадові особи не читали Конституцію, не хочуть по ній жити. Якби президент, прем’єр-міністр, нардепи і чиновники жили б по совісті і Конституції, у нас би давно була Європа.
– Ціную ваш ораторський дар, але його перекреслює статистика ваших відвідувань Верховної Ради. На офіційному сайті парламенту зазначено, що нардеп Геращенко був присутній всього 62% пленарних засідань.
– Це дані по письмової реєстрації, я не завжди заходжу в Раду і розписуюся, тому що мене тут же ловлять журналісти. Я був більше ніж 60% засідань, подивіться результати електронної реєстрації.
– Згідно з електронної реєстрації ви були на 55% засідань.
– Не думаю, що це точні дані. Той же Льовочкін, згідно з реєстрацією, був мало не на кожному засіданні, хоча це не так: його картку вставляють турботливі руки колег по фракції. А я буваю набагато частіше (Сергій Льовочкін, нардеп фракції “Опозиційний блок”, екс-глава адміністрації Януковича. – “ГОРДОН”).
– Ваш прогноз: дострокові вибори в Раду будуть?
– Ніяких дострокових виборів не буде.
– Занадто самовпевнене заяву.
– Щоб були перевибори, повинні бути ті, хто них зацікавлений.
– Я як громадянин України більш ніж зацікавлена ​​переобрати це скликання парламенту.
– Ну, великого успіху. І за кого збираєтеся голосувати?
– “Сила людей”, “ДемАльянс”, партія Саакашвілі.
– І скільки відсотків вони наберуть? Ви хоч розумієте, за кого в реальності проголосують більшість українців в разі перевиборів? За все тих же Хомутинник, Добкін і Кернес. І коли пред’являють претензії: “Які ж депутати сволочі!”, Я резонно відповідаю: “А хто їх обрав ?!”. Правильно, мудрий український народ. Мало того, окремих громадян подібні нардепи цілком влаштовує: Добкін або Кернес презентували дитячому будинку магнітофончік і все, виборець щасливий.
У нинішній соціально-економічній ситуації, коли контроль за інформаційним простором України як і раніше здійснюється з боку Російської Федерації, дострокові вибори в Раду приведуть до одного: перемозі “Оппоблока” та інших популістських сил, а також поверненню нашої країни в зону впливу Кремля.

Ось ви на початку інтерв’ю іронічно згадали про план “Шатун”. Ви хоч догадуйтеся, яка кількість так званих борців з корупцією і журналістів-розслідувачів використовують втемну?
– Та-а-ак, зараз почнеться довгий монолог про Сергія Лещенка …
– Ви розумієте значення словосполучення “використовувати втемну”? Ви спілкуєтеся з нібито хорошою людиною, наприклад, Григоришиним, він вам передає компрометуючі матеріали на українських політиків. І ви думаєте: зараз я це опублікую і суспільству стане добре. (Костянтин Григоришин, російсько-український бізнесмен, який володіє $ 920 млн, президент групи “Енергетичний стандарт, в сферу інтересів якої входить українська енергетика.” Народний фронт “не раз звинувачував нардепа БПП Сергія Лещенка у співпраці з Григоришиним. -” ГОРДОН “)
Так, найчастіше компромат буває правдивим, але виникає питання: а звідки Григоришин і інші беруть ці матеріали?
– Дайте здогадаюся: рука Москви, Путін нападе, чи не качайте човен!
– На людей, зливають в Україні нібито компрометуючі матеріали, працює величезна інфраструктура російських спецслужб, на яку виділяються десятки мільярдів доларів. У цих структурах працюють сотні тисяч високопрофесійних людей, для них провести інформаційну спецоперацію – раз плюнути.
– Як популярний блогер Антон Геращенко, часто першим озвучує інсайдерську інформацію, страхується, щоб і його не використали втемну?
– Ще раз перевірити дані і джерела. Ніколи не говорю і не пишу про те, чого не знаю.

– Якщо поглянути на останні соцопитування, стає ясно, чому “Народний фронт” наполягає, що дострокові вибори в Раду – це кремлівський план із дестабілізації України. Рейтинг вашої партії в районі статистичної похибки, в наступний парламент не пройдете, а тому будете до останнього триматися за коаліцію з БПП.
– Я до 35 років не був депутатом Верховної Ради і нічого, якось жив. Якщо не пройду в парламент – страждати не буду, а продовжу робити те, що вважаю за потрібне для України. Наприклад, в рамках незалежного аналітичного центру “Український інститут майбутнього”, де ми зараз з вами розмовляємо. Це майданчик, де сконцентровані нормальні здорові сили для підготовки і реалізації стратегічних проектів. Якщо цього не робити, держава опиниться в страшному глухому куті.
– Хто фінансує аналітичний центр, де “сконцентровані нормальні здорові сили”?
– Українські підприємці, які розуміють, що потрібно міняти країну.
– Підприємці різні бувають, ви самі Григоришина згадали.
– У нас правило: працюємо тільки з тими, хто не грабує Україну. У нас прозора звітність і хороші зарплати. З жахом намагаюся уявити, як деякі колишні журналісти “Української правди”, що стали нардепами-антикорупціонерів, жили на зарплату в дві тисячі гривень.
До речі, пов’язані з Кремлем інтересанти витратили мільйони доларів і на системну дискредитацію Арсена Борисовича.
– Те, як міністр Аваков сам себе дискредитує жодної Москві не снилося.
– Фірташ і Льовочкін влаштували на своєму телеканалі “Інтер” інформаційну кампанію проти Яценюка і Авакова. Як не включиш “Інтер” – ллється бруд на екс-прем’єр-міністра і чинного главу МВС. А чому? Та тому, що саме Яценюк і Аваков змусили Фірташа і Льовочкіна виплатити за газ три мільярди гривень до бюджету. Хоча до того вони багато років тупо не платили, прикриваючись рішенням судів.

– При всій повазі, не «рука Москви” повністю провалила реформи в МВС. Це зробив міністр Аваков за майже три роки керівництва відомством.
– Ось є такий генерал Дмитро Головін. Раніше він був начальником карного розшуку, а нещодавно очолив поліцію Одеської області. На першій атестаційної комісії Головіну оголосили недовіру: мовляв, ви при Януковичі Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків очолювали, значить, не нам не підходите. Вибачте, але щоб судити такого професіонала, треба мати життєвий досвід і розум.
Інший приклад. В одному з районів Київської області по переатестації прибрали п’ять з шести слідчих. П’ять із шести! І де нам знайти нових людей з вищою юридичною освітою, які б захотіли за 100 кілометрів від Києва працювати слідчими за чотири тисячі гривень на місяць?
У мене питання до членів атестаційної комісії: яку відповідальність ви несете, коли завертаєте справжніх професіоналів з формальних причин? А адже в деяких районах України чотирьох з чотирьох слідчих звільняли.
– Ви що хочете сказати?
– Поняття ефективності проведення переатестації має, в тому числі, припускати відповідь на питання: що далі? Де знайти нових співробітників для роботи в крихітних районних центрах? У великих містах ще є кандидати, а спробуйте знайти людей з вищою юридичною освітою, які бажають працювати слідчими, наприклад, в Козелець районі Чернігівської області.
– Іншими словами МВС буде продовжувати всіма правдами і неправдами відстоювати старі кадри?
– У кримінальному блоці з 22 тисяч посад у нас вакантне п’ять тисяч і – майже кожне четверте місце! І черг з юних прекрасних кандидатів на ці посади не спостерігається. Але ж мова йде про слідчих і оперативників, які повинні щодня займатися роботою по затриманню злочинців. У нас і до атестації був кадровий голод, а зараз і поготів, бо заробітна плата невисока.

– Звільнилися. Приходить хлопчик-дівчинка в патрульну службу: зарплата вісім тисяч, форма гарна, машина нова – краса! І раптом виявляється, одна справа Селфі робити, і зовсім інша – нести службу в дощ і сніг, виїжджати вночі на оформлення ДТП, ганятися за неадекватним водієм, який не зупинився на першу вимогу.
Після виснажливої ​​зміни патрульний повертається додому, вмикає телевізор і бачить, як його колезі пред’явили звинувачення, через які йому загрожує довічне ув’язнення. Та ще половина громадськості кричить: мовляв, правильно поліцейського посадили, він же пасажира “БМВ” вбив!
У мене питання: а то, що водій “БМВ” півгодини не зупинився на вимогу патрульних, то, що він перебував під дією наркотичних речовин – це суспільство знає? А якби такий водій лоб в лоб зіткнувся з переповненій пасажирами маршруткою? Зате навколо суцільно крики: “Все не так, ви провалили реформи!”.
– Схоже, вас дуже зачіпає будь-яка критика, але ж ви політик, а не ніжна фіалка, тому повинні бути під градом критики суспільства.
– Так, ми не ніжні фіалки, а тому будемо звертати увагу тільки на конструктивну критику і робити все, щоб реформувати країну.
Зверніть увагу, шановний представник четвертої влади, що критика МВС перетворилася на суцільний потік заяв: мовляв, все вищі поліцейські чини злодії і корупціонери. А коли починаєш вникати в звинувачення, виявляється, що жодне з них навіть до суду не дійшло – розсипалося на етапі проходження. Все тому, що подібні заяви робляться заради піару. Людина вважається винним тільки в разі, якщо його вина доведена судом. Крапка.
– Я вас почула: Україна в безпеці, поки МВС очолює Аваков, а “Народний фронт” засідає в Раді.
– Працюючи в команді Арсена Борисовича мені не доводиться йти на компроміси зі своєю совістю: роблю те, що хочу, кажу те, що побажаю. Коли не згоден з позицією “Народного фронту”, які не голосую за законопроекти, які не вважаю правильним підтримувати.
У мене є чітке розуміння, з ким я ніколи не буду разом, а саме з представниками тієї політичної сили, яка допомагала Януковичу узурпувати владу. Але я готовий працювати з усіма, хто намагається зробити Україну сильною, багатою і процвітаючою європейською країною.

Наталія ДВАЛІ
Редактор, журналіст