Польща хоче суттєво змінити систему працевлаштування українців

Міністерство праці, родини та соціальної політики Польщі запропонувало оновити закон «Про промоцію працевлаштування», що передбачає  істотну зміну процедури працевлаштування українців. Про деталі можливих змін в інтерв’ю виданню «Наш вибір» розповіла експерт із питань легалізації перебування, глава Фонду розвитку «Понад кордонами» Ксенія Наранович.

У Польщі вже понад 10 років функціонує система освідчень (декларація працедавця, що він хоче взяти іноземця на роботу, завірена в місцевому управлінні праці – ред.), яка дозволяє громадянам декількох країн працювати до 6 місяців без оформлення дозволу на роботу. Така система діє для громадян Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, РФ і України.

Запропоновані зміни до закону «Про промоцію працевлаштування» стосуються системи освідчень.

Як пояснила Ксенія Наранович, питання освідчень тепер регламентуватиметься законом, а не наказом. Практика освідчень, яка планувалася як тимчасова, стане постійною.

«У проекті закону обмежується коло юридичних осіб, які в принципі можуть оформлювати дозволи на працю, дозволи на сезонну працю (новий тип дозволу, який запроваджують згідно з  директивою ЄС – ред.) та освідчення», – підкреслила фахівець.

Зокрема, за її словами, тепер матиме значення, чи мав працедавець проблеми з Закладом соціального страхування. Крім того, освідчення стануть платними – 30 злотих (близько 7 євро).

Також запропоновані зміни передбачають, що у випадку зміни даних працедавця – назви, форми юридичної особи – дозвіл на працю не треба буде змінювати.

«Це, безумовно, полегшення і для польських працедавців, і для іноземних працівників. Так що, можна сказати, у деяких моментах проект закону вносить більше ясності. Натомість інші зміни непокоять», – наголосила експерт.

Наприклад, як вона зауважила, у працедавців з’явиться більше бюрократичних обов’язків, що на думку експерта, збільшить ризик працевлаштування мігрантів «по-чорному».

До того ж, запропоновані зміни до закону «Про промоцію працевлаштування» передбачають квоти на сезонне працевлаштування іноземців.