Захід загнав Путіна в сирійську пастку, — приватна розвідка США

Наближається момент, коли країнам ЄС знову доведеться приймати рішення про подальшу долю санкцій проти Росії. В американській приватній розвідувально-аналітичній компанії Stratfor звертають увагу на існуючі протиріччя з цього питання — як всередині Євросоюзу, так і між ЄС і Україною. Однак, як прогнозують аналітики «приватного ЦРУ», істотне посилення розбіжностей між Заходом і РФ щодо Сирії дає підстави говорити, що санкції будуть збережені або навіть посилені.

Поки Європейський союз готується вирішити, чи слід зберегти санкції проти Росії, з’являються різні думки представників країн ЄС на цей рахунок. 11 жовтня міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков відчитав в соціальній мережі Facebook президента Франції Франсуа Олланда за його висловлювання про виконання Мінських домовленостей. Як пишуть у Stratfor, посилаючись на Авакова, заява Олланда наводить на думку, що місцеві вибори на Донбасі повинні проводитися під час перемир’я і розведення військ, але перш, ніж російські солдати покинуть регіон, а Україна відновить контроль над кордоном з РФ. Така позиція французького президента, констатують аналітики, суперечить українській, оскільки влада України наполягає, що всі компоненти Мінських домовленостей повинні бути виконані, і вже тоді Київ піде на політичні поступки щодо окупованих територій на сході країни.

В «приватному ЦРУ» вважають примітним, що ці заяви з’являються саме в той період, коли ЄС починає обмірковувати подальшу долю санкцій проти Росії: чи будуть вони продовжені або ослаблені в січні 2017 року. Україна разом з США і такими наполегливими країнами ЄС, як Польща і країни Балтії, тиснуть на Євросоюз, щоб той зберігав санкції, поки Москва і підтримувані нею сепаратисти не будуть дотримуватися всіх пунктів Мінських угод в частині безпеки. У той же час інші країни-члени ЄС, зокрема, Франція і Німеччина —тиснуть на Київ, щоб той пішов на політичні поступки заради поштовху до прогресу у вирішенні конфлікту на сході України. Як відзначають аналітики Stratfor, Київ досі опирається закликам такого роду, підкреслюючи, що припинення вогню досі не настало, що не виконані угоди про розведення сил уздовж лінії розмежування. В «приватному ЦРУ», втім, відзначають, що Німеччина як країна, чия думка є ключовою у питанні санкцій, підтримала ідею, що санкції будуть зняті лише після повного виконання умов «Мінська».

Розбіжності між цими двома групами, вважають у Stratfor, навряд чи зникнуть в цьому році: вікно можливостей для реального прогресу в Україні до голосування з питання санкцій і закінчення повноважень Барака Обами як президента США швидко закривається, а напруженість на сході України нікуди не зникає. Але в цей же час зростають розбіжності між Заходом і Росією в Сирії: провал угоди про припинення вогню і посилення російської повітряної кампанії проти Алеппо також активізують дискусію про посилення санкцій проти Кремля. Як не парадоксально, Москва раніше намагалася використати конфлікти в Україні та Сирії, щоб поліпшити свої позиції для торгів з Європою і США. Але тепер, зазначають у Stratfor, коли процес в обох випадках застопорився, Захід, схоже, збереже — якщо не розширить — санкційний режим проти Росії.ф