Європа дозволила РФ збільшення поставок газу — в обхід України

“Україна і Польща були шоковані рішенням Єврокомісії від 28 жовтня 2016 року, яке відкриває можливості для “Газпрому” збільшити обсяги постачання  газу до Європи в обхід України”, — таку спільну заяву підписали президенти  Порошенко і Дуда під час візиту українського лідера до Варшави, пише газета “Експрес”.

У заяві глави двох держав констатували: це рішення підриває принципи Договору про створення Енергетичної співдружності та правила конкуренції. “Воно створює реальні ризики для безперервного постачання газу між Польщею та Україною і суттєвого перенаправлення наявних газових потоків між іншими країнами”, — йдеться в заяві.

Порошенко та Дуда зазначають, що це рішення зміцнить перевагу Росії й тим самим порушить конкуренцію. Президенти підкреслили і те, що рішення Єврокомісії суперечить санкційній політиці Євросоюзу, оскільки стимулює додаткові грошові надходження до РФ, водночас обмежуючи прибуток України від транзиту газу.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Єврокомісія дозволила російському “Газпрому” збільшити транспортування газу по німецькому газопроводу OPAL. Він є сухопутним продовженням “Північного потоку” (проходить дном Балтійського моря)  і пролягає від німецької частини узбережжя Балтійського моря до кордону з Чехією. Російському монополістові раніше були доступні тільки 50% потужності газопроводу. Останнє ж рішення ЄС дозволило російській компанії здобути доступ ще до 32% потужності труби. А якщо ніхто не викупить інші менш ніж 20% можливостей, то й повна пропускна спроможність газогону OPAL опиниться в розпорядженні росіян.

Докладніше про наслідки рішення Єврокомісії розмовляємо з Володимиром Омельченком, директором енергетичних програм Центру Разумкова.

— Чому Єврокомісія вирішила надати росіянам доступ до понад чотирьох п’ятих потужності газогону OPAL?

— Росія і Євросоюз роблять прагматичні кроки, щоб полегшити розв’язання бізнес-проблем, особливо на енергетичному фронті. Росія залишається основним постачальником природного газу для багатьох країн, які входять до ЄС. Думаю, що досить потужно лобіював це рішення насамперед німецький бізнес. Також зацікавлені в цьому проекті Австрія, Нідерланди, Франція та деякі інші країни. Інтереси бізнесу в нинішньому ЄС переважають інтереси загальної безпеки всіх країн. І, до речі, щоб домогтися свого, Єврокомісія навіть порушила європейське законодавство.

— З огляду на ці порушення, Україна може судитися з Єврокомісією?

— Так, звичайно. До речі, державна нафтогазова компанія Польщі PGNIG уже оголосила, що буде звертатися з судовим позовом до Єврокомісії. Польща також відчутно втратить на транзиті газу до Європи з України. Водночас керівництво цієї держави сподівалося, що газопровід Ямал — Західна Європа, який проходить з Росії через Білорусь, матиме розширення і пролягатиме через територію Польщі.

— Які наслідки матиме для України таке широке відкриття вентилів OPAL для російського газу?

— За даними “Нафтогазу”, якщо “Газпром” здобуде доступ до додаткових 30% потужностей OPAL, то транзит українською трубою скоротиться на 10 — 11 мільярдів кубометрів на рік, а транзитний виторг України — на 290 — 320 мільйонів доларів. А якщо російський монополіст дістане доступ до додаткових 40% потужностей OPAL, транзитні втрати України будуть становити 13,5 — 14,5 мільярда кубометрів на рік, а транзитні доходи скоротяться на 395 — 425 мільйонів доларів. Звичайно, це дуже вагомі втрати для України.