Є декларування? Хто змусить депутатів показати всі свої гроші

Електронне декларування статків чиновниками в Україні нагадує надокучливу казку невдалих шулерів від політики

То браві заяви про готовність всіх почати життя з “чистого листа”, то 15 серпня від президента – день початку відліку по-новому, потім намагання зірвати запуск через сертифікат, невідповідність програми, незахищеність системи, підроблені дані члена НАЗК Рябошапки, ненадійний ключ-флешка і так інше.

Заяви одні, думки другі, дії треті. І ці три пункти жодним чином не пов’язані. Заяви – аби показати, що “ми” усі “в єдиному пориві” перед західним світом готові показувати статки, нажиті посильною та не надто посильною, але чесною працею.

Нам потрібен був третій транш МВФ в розмірі 1 млрд. дол. Тому думки – як зробити так, щоб кредит отримати, а кревні гроші-майно рухоме й нерухоме не світити. Дії – як таки знівелювати е-декларування, якщо вже зірвати процес за класичною схемою “завтра-завтра, не сьогодні, завтра-завтра, не зараз” не вдається.

Узяли осадою чи імітацією бурхливої діяльності, але третій транш ми таки отримали – $1  млрд.

А до четвертого МВФ виставив ряд, так званих, “маячків”. І доведення е-декларування до логічного завершення тут прописане чи не першим рядком. Показати статки і майно треба до кінця жовтня. І понеслося.

Тут і намагання просунути “нульову” декларацію від Ніни Южаніної (БПП). Тобто зробити “амністію” собі самим, обнулити нажите до сьогодні, а з цього вже декларувати. І намагання “єврооптиміста” Мустафи Найєма, який пропонував відображати у відкритому доступі лише загальну суму коштів декларанта, без розбивки по валютах за місцезнаходженням.

Раптом злодії побачать, що депутат Н зберігає купу кешу вдома? І кого потім винити у ймовірному пограбуванні? Закон? Себе?

Тетяна Донець (НФ) запропонувала публікувати “не всю” декларацію. Наприклад, в “разі відмови члена сім’ї суб’єкта декларування надати будь-які відомості або їх частину для заповнення декларації” прото вказати про це. У чинному ж законопроекті від декларанта потрібно надати всю відому йому інформацію про такого члена родини.

Лідер фракції БПП Ігор Гринів ініціював вилучити з відкритого доступу ряд даних, щоб їх могли бачити тільки правоохоронці, зокрема, з НАБУ. Це ж знову питання “безпеки”.


Судячи з усього, проблема Е-декларування саме в тому, що почали з літери Е. Це ж порушення процедури! Треба було починати з літери А, потім внести правки до літери Б, В і т.д. Таким чином, можна було відтягнути процес на цілих 6 літер.


Потім взагалі можна було згадати, що Е-декларування – це все підступні витівки ненажерливих грантожерів на гроші американських агентів, які заважають спокійно жити й радіти нашим чинушам. А потім сказати, що від А треба було переходити до В чи С, бо взагалі все мало йти за англійським алфавітом. А це вже порушення регламенту! І так можна повертатися до мовного питання. А вже тут…

Дії народних обранців нагадують хвилі, що накочують і розмивають берег. Тільки хвилі інформаційні. Та берег поки що укріплюють добряче. Нарешті встановлення “бетонних плит” контролюють іноземці. Вони ж позичають гроші, вони ж і контролюють. А четвертий транш не за горами і відкладати його – собі рити яму. Бо інакше звідки гроші брати?