Як українцям перевірити правильність нарахування вартості тепла: формула розрахунку

Споживачі можуть самостійно перевірити правильність нарахування вартості централізованого теплопостачання.

Як стало відомо, для розрахунків слід застосувати наступну формулу:  вартість 1 гігакалорії помножити на обсяг спожитої теплоенергії.

Принцип розрахунку вартості 1 Гкал

Ціна 1 гігакалорії, формується комерційними та комунальними компаніями, які постачають тепло і гарячу воду споживачам. В ціну 1 гігакалорії входить вартість електроенергії і газу, витрати на інвестиційні програми, ремонт обладнання і мереж, зарплата персоналу, поточні витрати та ін. Тарифи, запропоновані постачальниками послуг,затверджує національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Що визначає вартість тепла

Розмір платежу за централізоване опалення визначає не стільки вартість гігакалорії, скільки обсяг спожитої теплоенергії.

Кабінет міністрів України в листопаді 2016 року затвердив 3 способи нарахування обсягу спожитого тепла постачальнику послуг:

за показниками приладу обліку тепла (домовий або індивідуальний);
за аналогічною схемою з будинками, які оснащені лічильниками – в тих містах, де частина будинків з лічильниками становить понад 50%;
в містах, де рівень оснащення лічильниками нижче 50%, за нормою, з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і тривалості періоду опалювального сезону.
Такі методи нарахування вартості тепла затверджені постановою №865 від 30.11.2016 року.

Відзначимо, що якщо багатоквартирний будинок оснащений загальнобудинковим лічильником, платіж за тепло нараховується, виходячи з показників, де вказано реальне споживання тепла, пропорційно площі квартири.

У разі якщо лічильник відсутній, жителі повинні платити за опалення, виходячи із затверджених норм.

Інформація про ціну гігакалорії і нормативи нарахування обсягу спожитої енергії є відкритою.  Ознайомитися з даними можна на сайті постачальника тепла. Ця інформація повинна бути розміщена і на квитанції:

Складові тарифу на тепло

До складу тарифу на тепло входить ремонт тепломереж та встановлення лічильників. Тобто, оплачуючи рахунки за опалення, кожен споживач вже вкладає частину коштів в встановлення лічильників, заміну труб. Однак тут варто відзначити, що в різних містах стан котеленьних систем, тепломереж і самих будинків, можуть значно відрізнятися, тому платежі громадян будуть прямо залежати від органів місцевого самоврядування, а точніше, від їх здатності самостійно організувати процес модернізації систем.

Як знизити вартість тепла

Відносно невеликою буде плата за опалення в наступних випадках:

Якщо теплотраси утеплені, а котельня оновлена, і тепло не губиться «по дорозі» до споживача.
Якщо будинок є добре утепленим, обладнаний приладами регулювання та обліку спожитого тепла.
Також допоможуть знизити вартість тепла комплексні програми модернізації і поліпшення комунальної енергетики.