Вихідні в Україні: як свята впливають на економіку країни

У 2017-му українці відпочивають 140 днів – це 38% року. Незабаром в країні можуть скоротити кількість свят

Українці відпочивають більше, ніж китайці і американці, але менше, ніж французи. За словами експертів, кількість вихідних в році впливає на економіку держав, але з певних причин це правило не працює в Україні. “Сегодня” дізнався, скільки “гуляють” українці, як це впливає на економіку і що буде, якщо скасувати три державних свята – 8 березня, 1 і 9 травня.
Українці відпочивають не більше і не менше
В Україні в цьому році – 11 державних свят, 105 щотижневих вихідних, плюс кожен українець має обов’язкову відпустку 24 дні. Всього в країні не працюють 140 днів – це 38% днів року. За словами екс-радника міністра економічного розвитку Яніка Мірило, це проблема для всієї економіки країни.
“Є в Україні таке феноменальне явище – постійні вихідні, а потім дивуємося, чому економіка не зростає. Особливий абсурд – перенесення робочих і вихідних. Якщо свято випало на вихідний треба відзначити додатковим вихідним. Може, ми лідер в світі за ефективністю праці? Або вибиваємося в лідери за розміром ВВП, тому можемо собі це дозволити? Хоча і реальні світові лідери не можуть дозволити собі постійні свята”, – написала Яніка Мірило під час новорічних свят в Facebook.
Втім, тривалість щорічної відпустки в Україні серед усіх країн – середня. Наприклад, якщо у французів і фінів відпустка становить 30 днів, то в Китаї всього п’ять. Українці відпочивають і не багато, і не мало, каже директор департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України Юрій Кузовий. Це середній показник в Європі, але більший, ніж в Азії.

__-011216

“У порівнянні з іншими країнами кількість вихідних в Україні не велика і не маленька. Десь вихідних – 14, десь – дев’ять. Якщо у нас скасують кілька вихідних, вони на економіку країни особливо не вплинуть. Більш важливі умови роботи, технічне оснащення виробництва”, – говорить він.
Уже в цьому році кількість державних вихідних в Україні можуть скоротити з 11 до дев’яти днів. Український інститут національної пам’яті пропонує скасувати державні свята 8 березня, 1 і 9 травня. Замість них вихідним пропонують зробити День Тараса Шевченка – 9 березня.

Вплив вихідних на економіку
Кількість вихідних впливає на економіки країн, де трудовий кодекс строго дотримується. В Україні цей принцип не працює, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Причини цього – велика частка тіньової економіки і нелегальне працевлаштування. За даними Міністерства економічного розвитку, в 2016 році рівень тіньової економіки в країні склав 35% від ВВП.
“У нас половина підприємців працюють “в тіні” і велика частина працівників офіційно не оформлені. Ми можемо тільки фантазувати, яка у нас продуктивність праці. З моєї точки зору, українці працюють більше, ніж в Європі. Багато переробляють, трудяться по вихідним, але на підприємствах цього “не бачать”. В Україні трудовий кодекс не працює. Якби приватні підприємці за перепрацювання навіть на годину обов’язково платили, тоді ми могли б говорити, мало або багато відпочивають українці, але це не фіксується”, – говорить він.
Так, кожен четвертий українець не використовує обідню перерву, 18% працюють у вихідні і лише кожному десятому вихідний оплачують або дають відгул, йдеться в дослідженні rabota.ua.
Тобто якщо в Україні прибрати кілька державних свят, це мало що змінить, вважає Юрій Кузовой. А ось якщо зробити робочою суботу, то можна ВВП підняти на 0,5%. Але в Україні навряд чи підуть на збільшення робочого тижня.
“У вимірі країни – це великі гроші. Це певні статті бюджету. Якщо додавання одного робочого дня призведе до збільшення ВВП, можна вважати, що це фактор зростання економіки”, – прогнозує Кузовой.
Набагато більше, ніж скасування державних вихідних, на продуктивність робочого дня впливає рівень технічного оснащення робочого місця. Заміна 10 працівників одним верстатом в рази збільшує продуктивність.
“В Україні роботодавці для підвищення продуктивності, замість того щоб впроваджувати нові технології, наймають більше працівників”, – констатує Юрій Кузовой.
Розвинені країни роблять навпаки – підвищують продуктивність за рахунок технологій і автоматизації праці. Це дозволило скоротити робочий день. У Західній Європі робочий тиждень становить в середньому 35 годин. Наприклад, в Ірландії і Франції працюють по сім годин. В Україні з застарілими технологіями скорочення робочого дня призведе тільки до втрат. Якщо скоротити робочий тиждень до 35 годин, то в році стане на 249 робочих годин менше – це 31 день.

“Ми знаходимося на третьому-четвертому переділі, а розвинені економіки на шостому – інформаційному. Ми не виробляємо складні технології. Поки ми будемо сировинною країною, продуктивність в країні не збільшиться”, – вважає Кузовой.
 На продуктивність впливають лікарняні
Проблема не з державними святами, а з їх нерівномірним розподілом у році. На першу половину року припадає дев’ять державних вихідних, на другу – два: День Незалежності і День захисника України.
“Це впливає на темп роботи, виводить людей з робочого режиму. Особливо збитковий січень. Якби вихідні протягом року були розподілені більш рівномірно, це принесло б користь. Ще проблема з перенесенням на понеділок державного вихідного, якщо він припадає на суботу або неділю. Це теж фактор скорочення продуктивності “, – говорить Юрій Кузовой.
В Українському інституті пам’яті вже готують проект закону про скасування вихідного в понеділок, якщо свято припадає на суботу або неділю.
Ще однією проблемою є лікарняні, які неможливо контролювати, каже експерт. “Перші п’ять днів підприємство втрачає, оплачуючи лікарняний, якщо він куплений, а це не поодинокі випадки. Роботодавець не може упевнитися в достовірності лікарняного – чи дійсно людина хворіє або лікарняний куплений за 100 гривень”, – додає Кузовой.
Скасування декількох вихідних не вплине на економіку України, поки підприємства будуть збільшувати продуктивність за рахунок кількості працівників і виробляти сировину.