ВІЙНА В УКРАЇНІ ДОПОМАГАЄ КОНТРАБАНДИСТАМ НА ЧОРНОМУ РИНКУ СТАВАТИ БАГАТШИМИ – THE WASHINGTON POST

Україна вже давно є основним каналом для поставок незаконного озброєння.

Командира сепаратистів застрелили під час вечері в московському ресторані. Співробітники правоохоронних органів виявили імпровізований підземний трубопровід для перекачування нафти з Росії в село на українському кордоні. Лідери бунтівників проводять масштабну чистку в одному з сепаратистських регіонів України, затримані старші посадові особи і військовослужбовці. На перший погляд зовсім різні події, але чи є чорний ринок сполучною ланкою?

Про це пише Джек Лош у статті “Війна в Україні допомагає контрабандистам на чорному ринку ставати багатшими”, опублікованій на сайті газети The Washington Post. В Україні перебував один з основних каналів міжнародної контрабанди. Мафіозні синдикати вже давно орудують на Донбасі, регіоні, який не дотримується загальноприйнятих норм. І метушня війни практично не порушила взаємопов’язані злочинні світи Росії і України. Швидше, конфлікт просто відкрив новий фронт економічних можливостей для військових спекулянтів, корумпованих чиновників і кримінальних класів.

Колони транспорту, які здаються нескінченними, прослизають через військові контрольно-пропускні пункти в буферній зоні, в той час, як солдати обшукують автомобілі на предмет заборонених товарів, а мобільні підрозділи по боротьбі з контрабандою патрулюють вразливу лінію фронту. Кінцевий результат – завищені ціни в сепаратистських регіонах. Нестача харчів, палива і медикаментів, а також підвищення активності на чорному ринку. Бойові дії, зруйнована економічна інфраструктура та фінансові махінації сепаратистських влади додатково посилюють ці проблеми. Цивільні особи у контрольованих повстанцями районах змушені покладатися на подачки або періодичні зв’язки з місцевими контрабандними угрупованнями.

Головним призом на Донбасі, промисловому, постраждалому від війни регіоні, вважають незаконну торгівлю українським вугіллям і російською нафтою. У роздріб контрабандне пальне найчастіше продають на автомайстеренях і на станціях шиномонтажу, при цьому більшістю операцій керують аматори. Служба безпеки України (СБУ) іноді оприлюднює результати боротьби, з’являються випадкові фотографії того, як агенти під прикриттям викопують незаконні трубопроводи, які можуть простягатися на кілька миль у довжину. Ділові угоди між контрабандистами на підконтрольній уряду території здаються стабільними, а ситуація серед підтримуваних Росією сепаратистів вкрай хитка. Перспектива отримання прибутку залучає, але за неї точиться жорстока боротьба, і ділові суперечки можуть закінчитися кровопролиттям.

Під час проєвропейських вуличних протестів у Києві взимку 2013-2014 рр. колишній керуючий бійцівського клубу став ключовим войовничим контрреволюціонером. Пізніше, коли схід поринув у збройний конфлікт, він зібрав сепаратистський батальйон. У минулому місяці 40-річний чоловік був убитий в ексклюзивному ресторані на околиці російської столиці. Схоже, була зіпсована комерційна угода. Джерело повідомило газеті “Комерсант”, що Жилін був убитий через суперечки з контролю продажу бензину, дизельного палива і вугілля.