Валютна аномалія: чому російський рубль зміцнюється в Україні

Російський рубль зміцнюється в Україні на тлі війни і анексії Криму. Тільки за останній місяць курс рубля по відношенню до гривні виріс майже на 10%. Частково попит на російську валюту може підігріватися за рахунок сірих схем з надання та оплати послуг українськими компаніями і фізособами на територіях, непідконтрольних Україні.

За останній місяць російський рубль помітно зміцнив свої позиції по відношенню до української гривні. Якщо на початку серпня 2016 р курс продажу цієї валюти на міжбанку становив 0,374 грн / руб, а покупки – 0,373 грн / руб, то вже станом на 1 вересня він піднявся до 0,406 грн / руб і 0,404 грн / руб. відповідно. Це викликає подив, з огляду на обмеження економічних відносин між Україною та Росією через анексії Криму та військових дій на Донбасі. Наприклад, курс долара в Україні (без урахування світової кон’юнктури на валютних ринках) залежить більшою мірою від обсягів надходжень цієї валюти з-за кордону у вигляді експортної виручки, а також від попиту на долар населення і підприємств.

Основний обсяг російського рубля надходить в Україну у вигляді експортної виручки і грошових переказів з РФ. При цьому по офіційних каналах рубль надходить тільки в безготівковій формі.

Логічно чекати, що разом зі зниженням торгово-економічних відносин між Україною та Росією попит на російський рубль також повинен помітно скоротитися. Про це говорить і часта відсутність рубля не тільки в офіційних обмінниках, але і в касах банків.

Купити рублі без особливих проблем зараз реально тільки в великих банках і в дочках російських фінустанов, розповів “Апостроф. Економіка” скарбник ВекторБанка Карл Варга.

“Складнощі з готівковим рублем в касах банків викликані відносною дорожнечею доставки банкнот РФ на територію України, а також обмеженістю попиту”, – говорить начальник казначейства VTBBank (Україна) Станіслав Верхградський.

При цьому, зараз складно назвати конкретні цифри зниження попиту у українців на російський рубль – окремої статистики по цій валюті Національний банк не надає. “Навряд чи на рубль існує значний попит з боку фізосіб, оскільки, по-перше, з кінця 2014 р діє заборона НБУ на депозити в російських рублях, а по-друге, як засіб заощадження (нехай не в банку, а«під подушкою») долар США або євро значно надійніше рубля”, – підтверджує аналітик ІК Adamant Capital Інна Звягінцева.

Російський рубль фізособам зараз може знадобитися хіба що для поїздок на територію РФ або в Крим. У свою чергу, українські “дочки” російських юросіб на території України також працюють з гривнею і особливої необхідності в рублях не відчувають. Постійна потреба в цій валюті є хіба що у підприємств, які продовжують обслуговування раніше отримані в рублях кредити.

Деякі експерти також припускають, що частково попит на російську валюту може підігріватися за рахунок сірих схем з надання та оплати послуг українськими компаніями і фізособами контрагентам на територіях, непідконтрольних української влади, а також в включеному Криму. “Дійсно, ще однією зоною обігу рубля стає Крим і Донбас. Оскільки в цих регіонах банківська платіжна система не працює, потрібні рублеві і валютні запаси для туризму або ведення сірого бізнесу”, – говорить провідний експерт компанії Forex Club в Україні Андрій Шевчишин. Однак поки і ці обсяги не настільки значні, щоб якось впливати на кінцеву вартість рубля.

“Не думаю, що у нас в країні (принаймні, поза тимчасово окупованих територій) існує якийсь особливий ринок російської валюти. Швидше за все, курс рубля до гривні – це перехресний курс, тобто похідна від курсу гривні до долара і рубля до долара “, – припускає керівник аналітичного відділу ІК Concorde CapitalАлександр Паращій.

Іншими словами, на формування курсу рубля в Україні вплив надають лише два ключові чинники: зовнішній – курс рубля до долара на міжнародному ринку і внутрішній – курс долара до гривні на міжбанківському ринку України. При цьому курс рубля по відношенню до долара США на міжнародному ринку практично прямо корелює з ціною на нафту в світі.

На підтвердження цих слів начальник казначейства VTB Bank (Україна) Станіслав Верхградський зазначає, що в серпні гривня девальвувала по відношенню до долара більш ніж на 7% (з 24,80 грн / $ 1 на початку серпня до 26,60 грн / $ 1 за станом на 1 вересня). Також саме в серпні було відзначене деяке зміцнення російської валюти на міжнародному ринку – з 67 до 66 рублів за $ 1.

Озвучена ослаблення нацвалюти аналітики, крім названих причин, пов’язують з недавнім зниженням процентної ставки регулятором до 15,5% річних з метою підтримки економічного зростання.

Як зазначає фінансовий аналітик групи компаній “Фінам” Тимур Нігматуллін таких кроків регулятора в поточних геополітичних і макроекономічних умовах явно недостатньо для таргетування інфляції.

Крім того, підриває довіру до нацвалюти у бізнесу і населення, все ще діють в Україні валютні обмеження. Це також стимулює зростання тіньового валютного ринку і б’є по вартості національної валюти.

Якщо ж говорити про найближче майбутнє, то з урахуванням ситуації на міжнародному ринку нафти, а також економічної кон’юнктури на внутрішньому ринку України, до кінця року особливих передумов для зміцнення гривні по відношенню до рубля немає. На сьогоднішній день, очікування угоди між країнами ОПЕК щодо заморожування обсягів видобутку нафти тільки сприяють збереженню її котирувань і, як наслідок, курсу рубля до долара, як мінімум, на поточному рівні. При цьому фінансисти прогнозують подальше зниження курсу гривні до долара (а значить і до рубля) – приблизно на 10% до кінця року.