В результаті реформи мінімальної зарплати від Мінсоц її розмір збільшиться лише на папері

Працівники зазнають втрат від такої реформи, а основним реальним “вигодонабувачем” буде великий олігархічний бізнес.

Бюджетники можуть понести втрати від реформи. Запропонована Мінсоцполітики зміна підходу до визначення мінімальної заробітної плати є фіктивною і без її реального зростання для штучного розширення бази оподаткування та формального наближення до стандартів ЄС не буде сприяти зменшенню бідності та нерівності в суспільстві і економічному зростанню країни. Про це пише в своїй статті для ZN.UA Ірина Новак. Вона нагадує, що в пошуках компенсаторів і аргументів для МВФ на переговорах щодо надання Україні нового траншу фінансової допомоги Мінсоцполітики України підготувало і оприлюднило на своєму сайті проект закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімальних розмірів оплати праці”, яким вже не вперше пропонується змінити підходи до визначення мінімальної заробітної плати (МЗП). Таким чином, пише Новак, Мінсоцполітики України пропонує включити в МЗП, крім тарифної частини, інші складові заробітної плати (за винятком доплат за роботу в несприятливих умовах праці і підвищений ризик для здоров’я, за роботу в нічний і надурочний час, роз’їзний характер робіт, премій до святкових та ювілейних дат). При цьому вилучається норма, що МЗП – це розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану роботу.

“Працівники зазнають втрат від такої реформи. Адже в разі включення в МЗП інших, крім тарифної частини, складових заробітної плати, її розмір штучно збільшиться лише на папері, від цього у людей не стане більше реальних грошей. У таких випадках як простій не з вини працівника нарахована зарплата буде менше. Чи зменшаться також стимули і мотивація людини до отримання освіти, підвищення кваліфікації, до більш високих досягнень у праці, адже МЗП більше не буде означати розмір оплати виключно за просту, некваліфіковану роботу “, – йдеться в статті. На думку Новак, основним реальним “вигодонабувачем” пропонованих законодавчих змін в підходах до формування МЗП буде великий олігархічний бізнес, який отримає чергове зменшення державного регулювання в сфері оплати праці.

“Працівники в ряді випадків отримають прямі матеріальні втрати внаслідок зменшення заробітної плати, посилиться бідність серед працюючого населення. Штучне підвищення МЗП не супроводжуватиметься зростанням купівельної спроможності та рівня життя населення, навпаки, сформується новий контингент громадян, які потребують державної соціальної допомоги”, – йдеться у статті.

І куди котимося?