Україна хоче перейти на електронні гроші, коли чиновники декларують купу готівки – Bloomberg

Українським банкам не вистачає довіри потенційних вкладників.

Незабаром після того, як Україна обмежила готівкові розрахунки для того, щоб вивести частину економіки з сірої зони, голова її податкової служби сказав, що він не довіряє свої заощадження банкам в країні. Так чиновник виправдав задекларовану купу готівки в різних валютах, загальна вартість якої становить 1,8 мільйона доларів. Про це пише Bloomberg, додаючи, що українські чиновники не можуть подати приклад громадянам і переконати їх довірити заощадження банкам.

Потенційні вкладники бояться, що їх гроші не будуть в безпеці в електронному вигляді. Тим часом, від Франкфурта до Нью-Делі уряди з різним успіхом намагаються переконати людей відмовитися від готівки. Це пояснюється тим, що країни намагаються запобігти нелегальним операціям і ефективніше збирати податки.

Через виснажливу ​​війну, українська державна скарбниця потребує допомоги. “Наша мета – скоротити тіньову економіку за допомогою електронних платежів”, – сказав Руслан Кравець, який очолює проект “безготівковій економіки” Нацбанку України. Видання нагадує, що Нацбанк минулого місяця обмежив готівку сумою в 50 тисяч гривень. Це третина від того, що можна було витратити готівкою до цього часу.

Очікується, що дефіцит бюджету в цьому році не перевищить 3% ВВП. Офіційні підрахунки вказують на те, що на тіньові операції припадає третина 90-мільярдної економіки. Незважаючи на назву “безготівкового” проекту Нацбанку, паперові гривні навряд чи зникнуть в найближчому майбутньому. Українці отримують половину своїх доходів в електронному вигляді, але витрачають в основному готівку, навіть коли мова йде про покупку дорогих речей, таких як житло або автомобіль.  Хоча довіра до банків поступово відновлюється, більш ніж 60 кредиторів закрилися на піку рецесії 2014-2015 років, а війна в Донбасі продовжує змушувати нервувати вкладників.

Одним з індикаторів, на який рівняється Кравець, – це співвідношення готівки до ВВП. В Україні на початку 2017 року вона  становить 13,6%, в той час як в Польщі цей показник дорівнює 9,5%, а в Норвегії – ще на два відсотки менше. “Наша мета досягти польського показника до 2020 року”, – сказав український чиновник виданню. Щоб зробити це, банкам доведеться переконати магазини і кіоски приймати безготівкові платежі, а також домовитися з органами місцевої влади про збільшення можливостей для безготівкової оплати проїзду в громадському транспорті.

Також більше половини пенсіонерів отримують свої пенсії готівкою. Крім того, дуже багато людей до сих пір платять за комунальні послуги в банках замість того, щоб робити це онлайн. Видання нагадує, що після націоналізації “Приватбанку” в руках держави виявився і його спектр онлайн-послуг, які включають покупку багатьох товарів і послуг: від квитків на поїзд або на футбол до іноземної валюти.

Кравець переконаний, що відновлення довіри до фінансової системи може оживити економічне зростання. Якщо вкладники повернуться в банки, це може оживити кредитування. “Справа не тільки в безготівковій економіці і платежах. Йдеться також про безпеку і прибутковість”, – додав український чиновник.

Видання пише, що Кравцю не доведеться далеко ходити, щоб знайти потенційного вкладника з великою сумою грошей в паперовому вигляді. Декларації українських чиновників свідчать, що у заступника голови Нацбанку Катерини Рожкової є майже 400 тисяч доларів готівкою.