Сьома хвиля мобілізації неминуча. У військах бракує солдатів, – волонтер

Волонтер фонду “Повернись живим” Андрій Римарук розповів “Країні”, що вже зараз жодна бригада на передовій повністю не укомплектована, а контрактників, поки що, не вистачає, щоб покрити недобір

15 вересня сторона сил АТО за участю європейських лідерів домовилася з бойовиками “ДНР”, “ЛНР” про повне припинення вогню. Незважаючи на це, вже в першу добу Штаб АТО зафіксував десятки порушень чергового режиму тиші.

Про те, чому в АТО тривають обстріли і чи буде в Україні оголошена чергова хвиля мобілізації, “Країні” розповів демобілізований боєць АТО, відомий волонтер фонду “Повернись живим” Андрій Римарук.

– Про новий режим тиші в АТО домовилися трохи більше доби тому. Однак, за даними Штабу АТО, сепаратисти вже порушують режим і в зоні бойових дій вже неодноразово були зафіксовані обстріли зі стрілецької зброї і артилерії. Чому, на Ваш погляд, в АТО так складно дотримуватися тиші?

– Коли сторони в минулий раз, першого вересня, домовилися про тишу, я заявив, що перемир’я триватиме не більше двох тижнів. І я, на жаль, не помилився. Частина російських військовослужбовців покинули окуповану територію, щоб взяти участь в навчаннях “Кавказ 2016”. За даними нашої розвідки, тепер вони знову повернулися і з значним боєкомплектом. Зараз та ж ситуація – думаю, що максимум, бойових дій в АТО НЕ буде два тижні. Нинішні перестрілки зі стрілецької зброї цілком можуть змінитися на серйозні обстріли з важкої артилерії.

Чому складно дотримуватися тиші? Її, як такої, взагалі не буде до тих пір, поки Росія не виведе свої війська з окупованої території і ми, разом з поліцейською місією ОБСЄ, не будемо володіти кордон під контроль. Відповідно, у бойовиків не буде озброєння для ведення військових дій, що змусить сісти за стіл переговорів і вирішити конфлікт демократичним шляхом.

Але Росії такий варіант не вигідний. Гучні заяви послів Франції та Німеччини теж ні до чого не приведуть. Не думаю, що президент зважиться відвести війська в буферну зону. Історія нас вчить – кожна подібна дію призводить до захоплення противником нових територій. Загалом, конфлікт на Донбасі, на мій погляд, дуже скоро може перейти в стадію нового загострення.

– Чому, на Ваш погляд, можливе загострення ситуації в АТО?

– До кінця жовтня шоста хвиля мобілізації повинна повернутися додому. Я багато спілкуюся з діючими бойовими комбатами, і можу сказати, що жодна бойова бригада, яка знаходиться зараз на передовій не укомплектоване навіть на 80%. Після того, як шоста хвиля повернеться додому, нестача військових в АТО може становити до 30%. Контрактників, які вже уклали контракт з ВСУ, не вистачить, щоб закрити всі потреби в кадрах на передовій.

– А як же резервісти, яких зараз масово збирають на збори? Можливо, військове командування буде їм пропонувати укласти контракт і тоді закриється питання з нестачею кадрів?

– Резервісти – це люди, які вже відслужили. Вони розуміють, що таке АТО, так що на військових зборах чогось кардинально нового їх, думаю, не навчать. А ось сьома хвиля мобілізації, на мій погляд, неминуча – її оголосять і на передову підуть, в тому числі, резервісти.

Відзначимо, що офіційно в Міноборони на даний момент заперечують, що сьома хвиля мобілізації буде оголошена. Так, в.о. начальника Головного управління кадрів, заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-майор Володимир Талалай повідомив “Країні”, що сьома хвиля мобілізації не планується.

Раніше президент України Петро Порошенко виступив зі щорічним посланням до Верховної Ради “Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2016 році”, де зазначив, що він не хотів би оголошувати нову хвилю мобілізації, але бути їй чи не бути залежить від дій Москви.