Скільки українці зможуть “заробити” на монетизації субсидій

Після монетизації субсидій економні українці зможуть «заробляти» кілька тисяч гривень щомісяця. Про це йдеться в матеріалі Realist’а.

Ще в минулому році міністр енергетики Ігор Насалик підрахував, що економія на субсидії за тепло і газ за результатами опалювального сезону може досягти 5-10 тис. грн. Тобто, якщо підрахунки чиновника вірні, то щомісяця економні субсидіанти зможуть отримувати близько 1 тис. грн.

Для прикладу: в квартирі площею 70 кв. м субсидія покриває 3 Гкал тепла. Якщо утеплити будинок, то на таку ж квартиру можна витрачати 1,5 Гкал. Якщо субсидію отримує пенсіонер, то сума обов’язкового платежу може коливатися в межах 100 грн. При таких умовах тільки на опаленні в утепленому будинку можна економити на субсидії близько 2 тис. грн щомісяця.

Правда, утеплених будинків в Україні небагато. За оцінками Міністерства регіонального розвитку, майже 90% житлового фонду необхідно модернізувати.

На даний момент зекономлені субсидії забирають в бюджет. В кінці опалювального сезону «повертається» приблизно 10 млрд грн. Для порівняння: загальна заборгованість всіх домогосподарств за комуналку – близько 25 млрд грн. Тобто якби кілька років зекономлені субсидії направляли на погашення боргів, українці змогли б повністю виплатити комунальні борги.

Монетизація субсидій на рівні компаній може запрацювати вже з січня наступного року. Такий крок дозволить приватним газовим трейдерам конкурувати з «Нафтогазом України». На даний момент, наприклад, постачальники гарячої води не можуть закуповувати блакитне паливо ні у кого, крім «Нафтогазу».

Гроші за субсидіантов вони не отримують, але замість цього можуть отримати від «Нафтогазу» блакитне паливо на суму, яку витратили на компенсацію комунальних знижок. У теорії, якщо замість газу підприємства-постачальники будуть отримувати гроші, вони зможуть на ринку (коли такий з’явиться) замість «Нафтогазу» вибрати іншу компанію і закуповувати газ у конкурентів.