Що оприлюднили в е-деклараціях українські політики

Українським чиновникам залишилося менше двох тижнів, щоб заповнити багатостраждальні електронні декларації – відповідно до закону, вище керівництво держави повинно подати звіти до 31 жовтня.

Правда, на момент написання матеріалу з 423 депутатів декларацію подали лише 9, а з 21 міністра – і зовсім жодного, пише NewsOboz.org з посиланням на Сегодня.

МАРКИ І ОСББ. Так, у Романа Мацоли від БПП, одного з небагатьох які подали декларацію парламентаріїв, в списку майна, в порівнянні зі звітом за минулий рік, додався ділянку площею 304 кв. м в селі Наварія на Львівщині та готівкові гроші в розмірі $ 460 тис. Крім іншого Мацола виявився главою ОСББ в своєму будинку у Львові.

Здивував нардеп від “Батьківщини” Юрій Одарченко: він виявився володарем колекції марок, в якій є екземпляри 1917 года! Але не марками єдиними – в декларації у Одарченко з’явилися дві нові квартири на Херсонщині (крім старих двох) площею 115 і 32 кв. м.

Тим часом члени сім’ї виключеного з “Самопомочі” за підтримку децентралізації Остапа єднако виявилися справжніми латифундистами: в декларації з’явилися батьки нардепа, які володіють чотирма ділянками і чотирма магазинами.

А ось в сім’ї Ігоря Васюника від НФ, крім іншого майна (10 ділянок, 5 квартир, 2 гаража, 3 будинки та 2 нежитлових приміщення), у сина з’явилася квартира в столиці площею 67,3 кв. м. Будинки, судячи з усього, у сім’ї теж цілий банк: син зберігає 720 тис. грн, дружина – 572 тис. грн, 22 тис. євро і $ 45 тис., а сам депутат – 445 тис. грн, 24 тис. євро і $ 40 тис.

А ось у депутата від “Самопомочі” Єгора Соболєва нова форма практично не відрізняється від старої – там з’явилися лише суми, виділені на поїздки Радою Європи (25,8 тис. Грн) і Національним демократичним інститутом (97,4 тис. Грн).

Крім того, в реєстрі існує окрема графа “істотні зміни в майні”. Так, там можна знайти і нардепа Сергія Лещенка з його квартирою, і лідера депутатської групи “Відродження” Віталія Хомутинніка, який отримав 840 тис. грн в якості фінансової допомоги від президента косметичної компанії, і нардепа В’ячеслава Костянтинівського, який продав свої права в компанії з виробництва шкарпеток . Але “зіркою” цього списку став парламентарій від НФ Ігор Котвицький – за дві куртки, пальто, костюм і сумку люксових брендів він виклав 609 тис. Грн!

Чому зволікали. Щоб змусити депутатів заповнити звіти, активісти вчора вийшли на мітинг під стіни ВР з гаслами “Кожному боягузніку – по підгузніку”. Чиновники запевняють: декларації незабаром будуть, просто заповнення займає багато часу. Глава Мін’юсту Павло Петренко натякнув, що майже готовий відзвітувати про доходи, і поділився фото процесу в соцмережах. “Йшов п’ятий день, але фініш вже близько. Щоб внести всю необхідну інформацію, треба зібрати ось таку велику купу паперів!” – Пояснив Петренко.

При цьому не вщухають і суперечки навколо того, що реєстр працює не у відповідності з законом. “Є питання по безпеці, ключі доступу Держспецзв’язку так і не передали в НАПКА”, – пояснив нардеп Віктор Чумак. Так, проблеми продовжує вивчати робоча група при антикорупційному комітеті ВР, і висновки обіцяють озвучити вже сьогодні. “Поки основною версією є скоординовані зусилля співробітників декількох держорганів по руйнуванню програмного забезпечення, систем кіберзахисту і саботажу запуску нової системи декларування. Лайт-версія цієї змови – запустити реєстр декларацій, проте після декількох серйозних аварій знизити його юридичну і політичну вагу”, – вважає нардеп Ігор Попов.