Розстрочка на «комуналку»: інструмент без механізму

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Уряд запровадить 12-місячну розстрочку на оплату житлово-комунальних послуг для тих, хто не бажає отримувати субсидій…. Прем’єр запевнив, що українці, які не можуть сплачувати щомісячно повний платіж, мають право без жодних відсотків або штрафів заплатити цю суму в розстрочку.

“Це дуже добре звучить для пенсіонерів та людей, які виросли в радянські часи. Але тим, хто вже усвідомлює ази ринкової економіки, зрозуміло – що в цій ситуації хтось точно програє”, – говорить Володимир Марченко з компанії AFS. На його думку, розстрочка від держави на комунальні послуги є черговою спробою влади провернути певні корупційні схеми.

“МВФ просив підвищити тарифи на ЖКГ не для того, щоб просто людям в платіжці приходила велика цифра. Основна мета – знизити збитковість держбюджету і зменшити дотування закупівлі газу. Тарифи збільшили. Але держава замість дотування закупівлі газу дотує громадян і витрачає на це мільярди гривень. тих, що не може дотувати, закликає оформлювати розстрочку. Її зміст буде також за рахунок держбюджету “, – говорить експерт. Витрати на оформлення розстрочки кожної людини з бюджету будуть на рівні 10% від вартості цих послуг.

“Наприклад, якщо людина оформляє розстрочку на оплату комуналки, то з бюджету на обслуговування йде 1400 гривень на рік. Треба розуміти, що нічого безкоштовного не буває. Електрика, газ, воду – постачають підприємства. З ними треба розраховуватися щомісяця. І це буде робити хтось від імені держави – списувати на це гроші з бюджету. Плюс кошти з казни підуть на оплату праці тим десяткам чиновників, які будуть займатися цією розстрочкою “, – пояснює Володимир Марченко. Він вважає, що при державних спробах оптимізувати або змінити звичні процеси для громадян виникає більше корупційних схем.

“Так було з субсидіями. Я впевнений, що немає чіткого обліку на дотування людей, які отримують ці преференції. Так можна виділити з бюджету більше на субсидії, а насправді дати їх меншій кількості людей. Так само з розстрочкою. На її зміст можна списувати сотні тисяч гривень щомісяця. І перевірити це буде дуже складно “.

Цікаво чи на всі комунальні послуги – електроенергія, опалення, водопостачання, утримання будинків, газопостачання тощо — можна буде оформити розстрочку, адже всі надавачі послуг різної форми власності і з кожним з них споживачу необхідно буде укласти окремі договори розстрочки.

Зі слів Прем’єра, витрати бюджету на виплату субсидій для вразливих верств населення складуть 4-6% від загального об’єму видатків, в той час як дотації Нафтогазу на компенсацію в тарифах до 2015 року складали 28 % об’єму державних видатків. Але на сьогодні українці мають такі тарифи, що прибуток Нафтогазу за перше півріччя сягнув 26 млрд. грн., а у населення залишається лише два шляхи на їх оплату: субсидія та безвідсоткова 12-місячна розстрочка. Тобто пропонується за рахунок прибутків Нафтогазу та «безгрошних» теплокомуененерго кредитувати населення.

Але тут відсутня логіка. Адже як теплокомуененерго будуть кредитувати населення, якщо вони самі не мають обігових коштів? За даними Нафтогазу заборгованість підприємств ТКЕ складає понад 22 млрд. грн. окрім основного боргу штрафні санкції за інформацією Нафтогазу, становлять 11,0 млрд грн, з них у 2016 р. уже підтверджено рішенням судів 4,6 млрд грн. Такі штрафні санкції виникли внаслідок того, що держава не передбачала виплати по різниці в тарифах за спожитий газ у 2013–2015 рр.

На сьогодні Нафтогаз погодився на збалансування різниці між оплатою послуг споживачами та оплатою за природний газ підприємствами теплокомуненерго. А Кабінет Міністрів бере на себе відповідальність, що Нафтогаз не буде нараховувати штрафи комунальним підприємствам та блокувати постачання газу за несвоєчасні розрахунки.

І тут «спливає» розстрочка… Прогнозовано може розпочатися «шантаж» з боку Нафтогазу – «ми маємо дотувати комунальні підприємства, комунальні підприємства дотуватимуть населення у вигляді розстрочки, а де ж реальна сплата за спожитий газ?». І Нафтогаз знову дотуватиме держава… Тобто, проводитиметься чергове ручне управління, й про ринок можна забути…

Варто зазначити, аби вирішити питання заборгованості між ТКЕ та Нафтогазом у Верховній Раді зареєстровано черговий законопроект за допомогою якого планується надати 2 механізмі врегулювання цього питання. Один з них як раз й передбачає надання розстрочки населенню. Але, і тут є тонка грань. Бо, окрім розстрочення, передбачається списання нарахованих штрафів ТКЕ передНафтогазом. Списання це завжди тонка грань…

Надання споживачам можливості зменшити тиск від нових тарифів – це крок на зустріч і дуже важливий вчинок з одного боку, з іншого боку — потрібна не підтримка у розстрочці, а комплексна державна програма, яка налаштована на ефективне та енергозберігаюче споживання для кожної людини. А щодо розстрочки — варто було спочатку розробити механізм відтермінування оплати ЖКП, провести переговори з постачальниками послуг, розробити прозору покрокову процедуру отримання та погашення розстрочки тощо.