Loading...

Рейдери полюють на аграріїв під прикриттям поліції

Від початку року Антирейдерський союз підприємців зареєстрував сім десятків випадків силових захоплень агропідприємств, і це вдвічі більше, ніж було за весь 2016 рік, інформує тижневик «Новое время». Видання пише, що рейдери в Україні під прикриттям поліції і чиновників Мін’юсту розпочали масове полювання на нову гладку «здобич» – аграріїв. Не дивно, адже цей ринок серед небагатьох, де є стійкий підйом. До того ж, земля ось-ось перетвориться на відмінний актив із перспективою росту. У матеріалі «Повний віджим» видання аналізує – хто винен у рейдерстві та як можна позбутись цього явища.

Рейдери в Україні під прикриттям поліції і чиновників Мін’юсту розв’язали масове полювання на нову гладку “здобич” – аграріїв, пише журнал Новое Время.

Невтішна статистика

З початку року Антирейдерський союз підприємців (АРСП) зареєстрував сім десятків випадків силових захоплень агропідприємств, і це вдвічі більше, ніж було за весь 2016-й.

Офіційні інстанції відзначають той же тренд. У Мінекономіки, наприклад, підрахували: рейдери захопили за рік до 3 тис. га землі. А в Мін’юсті запевняють, що їх антирейдерська комісія в 2017-му задовольнила вже дві сотні скарг з приводу оскарження прав власності на ділянки.

Побачили погіршення ситуації в цій сфері і в Офісі українського бізнес-омбудсмена.

Найчастіше недружні “поглинання” відбуваються в Центральній Україні, трохи менше їх на півдні країни. Подібні дані має Асоціація тваринників. “На сьогоднішній день фермер не може захистити свій бізнес, свою власність, свій урожай, – підкреслює Ірина Паламар, голова асоціації. – Він може втратити все за лічені хвилини “.

Захоплення Ниви-2010: за допомогою Мін’юсту, прокуратури і Нацгвардії

Нива-2010 – аграрна компанія середніх розмірів, що базується в селі Бережинка, яке розташоване поруч з обласним центром – Кропивницьким. Підприємство належить фермеру Миколі Трібіненку.

Фірма вирощує пшеницю, соняшник, кукурудзу, сою. Також тут розводять свиней.

У квітні 2017 року ліцензований Мін’юстом реєстратор зафіксував зміну в її структурі власності. Підставою послужила дарча Трібіненка, який нібито відмовився від 65-відсоткової частки на користь белізького офшору Fortress For Anu Association LTD. Той в свою чергу в лічені дні передав акції торговому дому Дніпромет. Одночасно пройшла процедура зміни директора.Трібіненко стверджує, що ніяку дарчу він не писав. Втім, прокуратура Кіровоградської області підтвердила автентичність підпису на цьому документі, хоча в Київському інституті судових експертиз прийшли до висновку, що вона підроблена.

Далі події розвивалися по висхідній. Спочатку співробітники охоронної фірми Борисфен спробували захопити підприємство і вимагали від селян переоформити земельні паї на нового власника.

У відповідь місцеві, багато з яких працюють на Трібіненка або здають йому в оренду землю, найняли для захисту добровольчий батальйон Донбас. Останній офіційно надає подібні послуги.

Однак на наступний день після появи в Бережинці добробатовців туди ж прибули бійці Національної гвардії, яка підпорядковується МВС. Супроводжували нацгвардейців представники поліції.

У підсумку в селі почалася війна – Нацгвардія і поліція проти Донбасу і селян, – яка від справжньої відрізнялася лише тим, що в якості боєприпасів використовувала гумові кулі. Кілька місцевих жителів отримали поранення і травми.

Обережно! На відео присутня ненормативна лексика

Сільські суперечки показали телеканали Euronews та Росія-24, в село приїжджала комісія ОБСЄ.

В результаті фізично підприємство селяни відстояли. Але повністю повернути собі його акції Трібіненко так і не зміг, хоча скаржився в усі інстанції – від Верховної Ради до Мін’юсту. Останнє відомство через свою антирейдерську комісію повернуло бізнесменові лише 35%. “Що я буду робити з ними, якщо вони не дають право операційного контролю?” – нарікає обманутий власник.

Звинувачення на адресу Народного Фронту

Поліцією в Бережинці керував Роман Піцків, який в 2014-му балотувався в депутати Верховної Ради від партії Народний фронт (НФ). Причому саме представник НФ Арсен Аваков очолює МВС.

“Поліцію і Національну гвардію [в Бережинку] надіслав особистим наказом Аваков”, – робить висновок Семен Семенченко, народний депутат і засновник батальйону Донбас.

І Трібіненко киває на НФ: мовляв, справа тут не тільки в участі МВС, але і в тому, що захопленню сприяв Мін’юст, керівник якого Павло Петренко також є народнофронтовцем.

А син фермера, який брав участь у подіях, додає: координував захоплення Юрій Береза, народний депутат з НФ.


Поліцією в Бережинка керував Роман Піцків, який в 2014 році балотувався в Раду від Народного Фронту/кадр відео Олег Головатенко via Facebook

Поліцією в Бережинці керував Роман Піцків, який в 2014 році балотувався в Раду від Народного Фронту/кадр відео Олег Головатенко via YouTube

 


НВ звернувся до Берези з проханням прокоментувати ці слова, але парламентарій проігнорував запит.

Олена Сукманова, заступник міністра юстиції, у відповідь на звинувачення потерпілих, що її відомство часто діє на стороні рейдерів, заявила наступне: ті, чиї скарги не задовольнила антирейдерська комісія, намагаються зганьбити Мін’юст, “не гребуючи брудними піар-кампаніями”. Адже саме міністерство, мовляв, намагаючись вирішити проблему недружніх поглинань, створило “антирейдерські аграрні штаби” за участю профільних асоціацій.

Сам же Петренко раніше заявляв, що проблему перереєстрацій нотаріусом прав власності повинен вирішити антирейдерський закон. “Фактично ми прибрали 90% механізмів рейдерського захоплення, до того ж ввели кримінальну відповідальність”, – сказав він. Однак, за даними Офісу бізнес-омбудсмена, закон, прийнятий в листопаді 2016-го, проблему не вирішив.

У МВС проігнорували запит НВ. Позицію міністерства в питанні аграрних воєн на своїй сторінці в Facebook озвучив сам Аваков. Він написав, що поліції розіслана нова сувора інструкція про те, як реагувати на дії рейдерів. “Це наша нова жорстка лінія! Є ще бажаючі рейдерити, грати “тітушними” мускулами і зброєю – привласнюючи собі право на насильство? Тоді ми йдемо до вас”, – написав міністр.

Причини зростання аграрного рейдерства

Голова Асоціації тваринників Ірина Паламар вважає: частково в нинішньому зростанні аграрного рейдерства винна реформа дерегуляції. Скорочення кількості документів, необхідних для переоформлення власності, полегшило завдання не тільки аграріям, а й рейдерам. “Анонсована як допомога бізнесу, вона обернулася серйозною проблемою для українських підприємців”, – відзначає вона.


Частково в нинішньому зростанні рейдерства винна реформа дерегуляції - глава Асоціації тваринників України Ірина Паламар/Фото: usba.com.ua

Частково в нинішньому зростанні рейдерства винна реформа дерегуляції – глава Асоціації тваринників України Ірина Паламар/Фото: usba.com.ua

 


Але все ж ключовим каталізатором, на думку багатьох експертів і учасників ринку, стала близька перспектива зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Дана реформа знаходиться в осінньому порядку Верховної ради. Її прийняття вимагає Міжнародний валютний фонд, хоча і не прив’язує до нього виділення чергового траншу. Закликав парламент зняти мораторій і президент Петро Порошенко під час свого щорічного виступу в Раді.

Для фермерів подібний законодавчий акт може стати лінією, за якою їх земля перетвориться на предмет постійної боротьби, а агрорейдерство – на масове явище.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *