Путін хоче обміняти українських бранців на пом’якшення санкцій, – Пономарьов

За останні два роки у російських тюрмах за надуманими звинуваченнями опинилося майже три десятки громадян України. Експерти зазначають: часто усі справи сфальсифіковані кремлівськими спецслужбами дуже грубо, адже головна мета Кремля – виміняти політв’язнів на пом’якшення санкцій.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового проекту «Перші про головне. Деталі» (щосуботи о 21:00 на телеканалі ZIK).

Для Галини Виговської листи у в’язницю – єдиний спосіб спілкування із сином. Ще у вересні 2014 року Валентина Виговського у Криму схопили працівники російського ФСБ. На півострів киянин поїхав, щоб зустрітись із подругою. А вже за кілька днів російські ЗМІ звітують: Валентина затримали  за підозрою у шпигунстві. Хлопця засудили до11 років колонії суворого режиму. Зараз він відбуває покарання у російському Кірово-Чепецьку. Із десятка його листів батькам надійшло всього чотири – інші не пройшли тюремної цензури, мовляв, українець висловив неповагу до Росії.

«Якщо писати українською мовою, листи не дійдуть», – каже Галина.

Зараз вона домагається екстрадиції сина до України, адже сумнівається, що в Росії зможуть довести невинуватість Валентина.

«Усі засідання були закритими – ані журналісти,ані консул не мали доступу. Там були лише суддя, прокурор та призначений адвокат»,– розповідає батько політв’язня Петро Виговський.

Мати іншого українського бранця, якого утримують у російській тюрмі, – Станіслава Клиха – Тамара про сина згадує зі сльозами на очах.

Станіслава схопили у російському місті Орел, коли той приїхав до своєї дівчини. Разом із Миколою Карпюком,якого затримали в Брянську, чоловіка звинуватили в участі у Першій чеченській війні і вбивстві тридцятьох російських солдатів. Судити бранців привезли аж до Грозного.

«Важко про це говорити. Він каже: «Мамо, я там навіть ніколи не був», – зазначає Тамара Клих.

Жінка стверджує: сина катували і психологічно зламали. Її слова підтверджують і правозахисники.

«До нього застосовували тортури,також,згідно деяких даних, вживались психотропні речовини. Зараз його психологічний стан дуже важкий», – зазначає правозахисниця Поліна Бродик.

Як катують у російських в’язницях дуже добре знає колишній в’язень путінського режиму, українець Геннадій Афанасьєв. Інтерв’ю журналістам хлопець дає у перервах між походами до лікарні.

«Робимо переливання крові. Це такий медичний курс, щоб відновити імунітет та побороти певні віруси», – розповідає Геннадій.

Зараз хлопець на волі лише завдяки саме цим недугам. У червні хворого Афанасьєва та пенсіонера Юрія Солошенка росіяни обміняли на двох затриманих СБУ російських бойовиків. У застінках ФСБ Геннадій перебував із 2014 року. Його схопили у Криму разом із Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком та Олексієм Чирнієм. Усіх звинуватили у підготовці терактів на півострові, нарекли громадянами Росії та засудили.

«Найгірший момент був тоді, коли я давав свідчення проти ні в чому не винних хлопців. Я їх навіть не знав. Мене катували, біль був занадто важким», – зізнається колишній бранець.

За два роки у камерах ФСБ за надуманими звинуваченнями опинилося 29 наших співвітчизників. Тринадцять відбуває покарання у Росії, решта – в окупованому Криму. Експерти зазначають: схеми усіх затримань схожі та доволі прості.

«Часто люди просто зникають, часто їх виманюють. Починається із перевірки документів і там вже чинять якісь слідчі дії. У більшості випадків,звичайно, всі ці справи грубо сфальсифіковані», – наголошує Поліна Бродик.

Так сталося і з останнім російським бранцем – українським журналістом Романом Сущенком. Минулої суботи його кинули у «Ліфортово» та звинуватили у шпигунстві.

На думку колишнього депутат Держдуми Росії Іллі Пономарьова Путін хоче обміняти українських бранців на пом’якшення санкцій. Кремль відпускатиме по одній-дві людині, кожного разу заявляючи Заходу, що пішов на поступки і, мовляв, чекає зустрічних кроків.

«Їхня логіка – захопити людину, яку потім можна буде продати якнайдорожче. Вся ідея – українське суспільство починає вимагати звільнення бранця, ставки ростуть», – пояснює Пономарьов. Читайте більше тут: