Правила купівлі валюти знову змінилися

Сьогодні правління Національного банку України затвердило постанову № 342 “Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному і валютному ринках України”. Постанова є ще одним кроком регулятора у поступовому послабленні умов функціонування ринків. За заявою регулятора, нові рішення ґрунтуються на стабілізації на ринках, зокрема на перевищення пропозиції валюти над попитом на неї, що спостерігається на міжбанківському ринку з березня. Крім того, в НБУ заявляють, що виросла й довіра українців до банків, про що свідчить зростання обсягу депозитів як у національній, так і в іноземних валютах.

Така ситуація на ринках дозволила регулятору не тільки знизити відсоток обов’язкового продажу валютної виручки для компаній (з 75% до 65%), але й спростити процес купівлі валюти для населення. Тепер банки та обмінники отримали можливість протягом дня змінювати готівковий курс валют в залежності від коливань на валютному ринку, а також банкам надали право встановлювати різний курс у різних підрозділах однієї і тієї ж установи, а при обміні готівки для розрахунку курсу вони можуть використовувати не курс НБУ, а власний комерційний показник.

З іншого боку, регулятор дозволив знімати до 100 тис. грн на добу з валютних депозитів і скасував обмеження на депозити у гривні, ліміт видачі за яким до цього часу становив 500 тис. грн. Тепер при купівлі валюти на суму до 150 тис. грн необов’язково робити копію документа, що посвідчує особу. Досить просто пред’явити його. Що стосується дивідендів іноземних інвесторів, то тепер регулятор дозволив іноземним емітентам виводити за кордон кошти тільки в межах загальної суми, що не перевищує більшого з двох граничних значень – 1 млн дол. (в еквіваленті) або 10% від загального обсягу дивідендів, що підлягають/не підлягають поверненню за кордон такою особою. Якщо ці 10% становлять понад 5 млн дол. (в еквіваленті), то максимальна сума репатріації дивідендів протягом календарного місяця не може перевищувати 5 млн дол. (в еквіваленті).