Loading...

П’ять смертоносних видів російської зброї, яких повинна боятися Україна

Тліючий конфлікт на сході України триває вже більше двох років. В регіоні встановилося нестійке статус-кво, проте сутички тривають, а напруга періодично наростає. Сьогодні, коли перспектива відкритої великомасштабної війни зменшилася, фокус уваги перемістився на тактику і системи озброєнь, які можуть застосовуватися сторонами для чинення тиску один на одного, для захоплення ділянок територій або для психологічного впливу на ворога. Ось ті п’ять видів зброї, яке Росія використовує для збереження тиску на східну Україну і на Київ.

кібернетична зброя

Якщо Росія вирішить не розширювати своє вторгнення на Україну, її можливості з нанесення шкоди українській владі будуть залежати від готовності демонструвати повітряну міць, застосовувати економічний тиск і кібернетичну зброю. Що стосується першого, то Росія не хоче здійснювати пряме авіаційне та ракетний напад на Україну. А з урахуванням слабкості російської економіки Москва мало що може запропонувати в плані економічного примусу. Але в кіберпросторі Росія як і раніше дуже небезпечна.

Як стверджує Томас Рід (Thomas Rid) та інші, перспективи кібервійни примарні, хоча навколо них часто роздувають збуджену галас. Проте, Росія показала, що володіє можливостями для здійснення докучливих і часто руйнівних кібератак проти мереж противника. Ці атаки самі по собі не в змозі підірвати суспільний устрій, але вони безумовно завдають істотної матеріальної шкоди. Більш того, факти проведення кібератак часто можна заперечувати, а тому Росії не завжди доводиться платити дипломатичну ціну за свою агресію.

Протиповітряна оборона

У перші дні і тижні громадянської війни на Україні Київ намагався скористатися своїми перевагами над повстанцями в авіації, завдаючи повітряні удари по спірним східним областям і виконуючи інші завдання силами авіації. Зазвичай центральна влада завжди має повітряне перевагу над повстанськими угрупованнями, оскільки має в своєму розпорядженні авіацією і системою матеріально-технічного забезпечення, необхідної для здійснення бойових вильотів.

Через це надзвичайно важливим для збереження контролю сепаратистів над східними областями України став внесок Росії в систему ППО повстанських сил. Згідно з наявною інформацією, Росія перекинула туди чимало зенітно-ракетних комплексів різних типів, які збили майже 20 українських літаків і вертольотів. Один з цих комплексів також збив малайзійський авіалайнер, що стало найпомітнішим інцидентом в ході цієї війни. Поки Росія зберігатиме свою систему ППО в норовливих українських областях, Києву буде важко розгромити повстанців.

Маленькі зелені чоловічки

Коли Росія захоплювала Крим, шлях їй прокладали спецназівці. Солдати в зеленій формі без розпізнавальних знаків сформували авангард сил вторгнення, швидко захопивши ключові об’єкти і відрізавши півострів від решти України. Ці добре підготовлені війська спеціального призначення стали одним з найбільш ефективних засобів, що дозволяє Москві тримати ближнє зарубіжжя в підпорядкуванні.

Росія дуже ретельно готує свої війська спеціального призначення, обкативая їх в Чечні, на Україні, в Сирії та інших місцях, щоб створювати «факти на місцях», тобто такі військові реалії, які дуже важко усунути політичними і дипломатичними засобами. У Криму російський спецназ зумів захопити півострів ще до того, як збиті з пантелику і розгублені українські війська змогли відреагувати. На сході України спецназівці надають підтримку силам повстанців і навчають їх. Києву і раніше дуже важко знешкодити і розгромити ці сили спеціального призначення.

артилерія

В останні десятиліття Сполучені Штати не надають великого значення артилерії в бойових діях на суші, що зосередили на мобільних системах високоточного вогню, які надають підтримку маневреним силам. Дехто вважає важку артилерію пережитком з минулого століття. Інші ж стривожені тим, що недостатня увага до колишнього «богу війни» зробить США незахищеними від звичайних засобів нападу.

Росія ж, як і раніше надає великого значення артилерійському вогню і його ролі в бою. Напевно, ефективність російської артилерії переоцінюють (в своїй нещодавній статті Washington Postнарісовала дуже похмуру картину), але на Україні артилерійські системи великої дальності грають найважливішу роль, дозволяючи Росії наносити удари по українським військам з безпечного видалення зі своєю власною території. Не маючи ефективних засобів контрбатарейної боротьби, українські війська безсилі перед російською артилерією, тому що не можуть нанести удар у відповідь.

безпілотники

Росія повільніше США розробляє безпілотні літальні апарати, які в американських збройних силах відіграють найважливішу роль в ході війни. Але вона активно наздоганяє Сполучені Штати. На Україні безпілотні літальні апарати стали найважливішим засобом ведення бойових дій, і завдяки їм Росія стежить за подіями на полі бою.

На відміну від американських безпілотників, російські дрони вкрай рідко використовуються для нанесення точкових ударів. Зазвичай вони не ведуть тривале спостереження, якому в США приділяється велика увага. Росія частіше використовує безпілотники в тісній взаємодії з військами на полі бою, щоб виявляти і знищувати важливі об’єкти противника, в тому числі, командні пункти, центри матеріально-технічного забезпечення, скупчення військ і бойової техніки. Користуючись поставляється дронамі інформацією, російська артилерія стає ще більш смертоносної, особливо для слабо захищених військ і військової техніки.

висновок

Через небажання Заходу поставляти Києву зброю, а також через важке економічне становища України подолати військові переваги Росії вздовж кордону очевидно неможливо. Поки Росія не припинить посилати війська і зброю в Донецьк і Луганськ, Києву буде дуже важко відновити порядок і контроль над окупованими територіями. Згодом колись міцна оборонна промисловість України може відродити частину військового потенціалу країни. Але поки всі найважливіші козирні карти на руках у Росії.

Loading...

One thought on “П’ять смертоносних видів російської зброї, яких повинна боятися Україна

  • Вересень 13, 2016 at 8:24 pm
    Permalink

    ”громадянська війна на Україні”, ”повстанці”, ”повстанські угруповання”, ”повстанські сили”, ”норовливі українські області” тощо, тощо. Це термінологія російської пропаганди, а не українських ЗМІ!

    Reply

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *