НБУ за змовою з власниками спустошує банки, а потім їх ліквідовує, – економіст

В Україні триває процес грабунку вкладників української банківської системи, а банкопад є спланованим актом, який відбувається за змовою між найвищим керівництвом країни і власниками банків, які виводять капітал за кордон, вважає відомий економіст Андрій Новак.

– Про що свідчать такі процеси, як перехід найбільшого банку «ПриватБанку» в державну власність і оголошення «Платинум Банку», який посідав 22 місце за розміром активів, неплатоспроможним?

– Продовжується процес, який вже зараз можна впевнено назвати грабунком вкладників української банківської системи, незалежно від банку, у якому вони тримали гроші. Очевидно, що те, що відбувається останні два роки, так званий банкопад – це спланований акт під ширмою війни масштабного обкрадання кожного громадянина, який тримав кошти в українських фінансових установах. Інакше це розцінювати не можна. Тому що у цивілізованих країнах, коли розвивається фінансова криза, центробанк країни не ліквідовує банки, а він їх підтримує, підтримує їхню ліквідність. Нацбанк спокійно дивився на те, як власники банків спустошують їх, виводячи капітал за кордон, а вже після того, як більше нічого не залишалося, НБУ приступав до ліквідації. Хоча міг би на найперших стадіях, вивезення капіталу, припиняти цей процес, тому що центробанк бачить усі поточні фінансові операції у кожному комерційному банку. Очевидно, все це відбувається за змовою власників банків і найвищого керівництва країни.

Така сама ситуація і по «Приватбанку». Національний банк за першими ж фактами виводу капіталу попередніми власниками мав припинити це, а не чекати коли проблеми «Приватбанку» дійдуть до 148 мільярдів гривень. А потім довелося вже вимушено його націоналізувати, тому що «Приватбанк» – це зовсім інша історія, ніж інші невеличкі комерційні банки. Це найбільший банк країни, який у понад два рази більший за державний «Ощадний банк». Тому тут не було іншого виходу як націоналізація. Те, що і далі продовжується банкопад за прикладом «Платинум Банку», означає, що далі продовжується грабунок українських вкладників, які довірили свої кошти українській банківській системі.

– Чи можна було уникнути ситуації із «Платинум Банком», адже перші тривожні симптоми з’явилися ще 2014-го?

– Можна було запобігти не тільки по «Платинум Банку», а практично по усіх банках, якби єдиний регулятор, Національний банк України, працював так, як має працювати центробанк країни. При виникненню перших проблем будь-якого банку, вводити тимчасову адміністрацію, підтримувати його ліквідність через рефінансування і далі оздоровлювати роботу банківської установи. На жаль, цього не було. Національний банк за змовою з власниками спустошує банки, а потім їх ліквідовує.

– Міжнародне агентство S&P знизило рейтинг «ПриватБанку» до дефолтного. Які заходи повинен вжити Нацбанк?

– По-перше, докапіталізовувати, а по-друге, наводити фінансову дисципліну у цьому банку. І поки що я б радив не робити різких рухів зі скорочення працівників відразу на 30%, як це вже було анонсовано. Тому що це є зовнішнім свідченням великих проблем у банку. Зараз Нацбанку треба ставитися до «Приватбанку» не як до комерційного, а за фактом як до державного. Є ще один варіант – об’єднання з іншим державним банком, і таким чином провести укрупнення, яке є позитивним для банківського сектору.

– Чи витримає навантаження Фонд гарантування вкладів, у зв’язку з банкрутством такого крупного банку, як «Платинум Банк»?

– Фонд гарантування вкладів фінансується, з одного боку, з продажу активів ліквідованих банків, але ядро його фінансування – це державний бюджет країни. У принципі як фінансується Фонд гарантування вкладів з державного бюджету, такими є темпи з погашення 200 тисяч гривень вкладникам. Якщо фінансується краще, темпи погашення вищі, якщо фінансується гірше з держбюджету, процес уповільнюється.

– Чи існує ризик банкрутства інших крупних банків?

– Не можливо нічого прогнозувати, коли довели до такої ситуації навіть банк №1, тобто «ПриватБанк», то по інших, значно дрібніших банках, Нацбанк може спокійно працювати у такому ж режимі. Зараз передбачити, з ким з власників банків буде змова, вже неможливо. Тому що НБУ працює в режимі ручного управління без будь-яких принципів, критеріїв…

Оксана ДУДАР