Навчання РФ і Білорусі Захід-2017. Готується наступ?

Відбувається масове розгортання військ біля кордону України і нарощування потенціалу першого, другого армійського корпусів на території Донбасу

Олександр Турчинов заявив, що спільні військові навчання Росії і Білорусі Захід-2017 можуть бути підготовкою до наступальної операції.

Ми про це говоримо, починаючи з 2015 року, щойно з’явилися так звані Мінські угоди. Говоримо про те, що одним з проміжних етапів може бути військова агресія. І до таких експертних оцінок прислухалося Міністерство оборони. Ще з 2015 року вони почали готуватися з урахуванням такого ризику. Але більше ніж ризиком назвати ці навчання я не можу. Тут не можна будувати прогнози, станеться це чи ні. Наскільки ризик буде реалізований, залежить від дуже багатьох чинників: політичної готовності Росії, наявності ресурсів, можливої попереджувальної або відповідної реакції Заходу. Весь цей пасьянс необхідно викласти на картковий стіл і подивитися, що буде.

В принципі відбувається масове розгортання військ біля кордону України, нарощування потенціалу першого, другого армійського корпусів на території Донбасу. У 2016 році були такі навчання, в цьому, під виглядом таких навчань відбувається додаткове угруповання і стягування військ до тих напрямків, де можуть передбачатися масштабні наступи. Дуже часто вони використовуються для демонстрації сили і шантажу: щоб такою демонстрацією змусити політичне керівництво України піти на якісь поступки. Якщо політичними методами цього зробити не вдасться, то не виключений варіант прямого застосування збройних сил.

Це може бути реалізовано в різні способи. Найімовірніше, мова йде про одночасне удари з декількох напрямків. Таким напрямком може бути, перш за все, східний. На кордоні з Україною вже три армії стоять. Також може бути підключене білоруське угруповання і удар з боку Криму. Плюс дестабілізація ситуації всередині самої України, у певних областях, куди будуть спрямовані ці удари.

Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова