На Україну чекає масове завершення терміну експлуатації житлових будинків, – експерт

Половина житлового фонду в Україні припадає на багатоквартирні будинки, побудовані в середині 50-х років минулого століття. В більшості з них завершується експлуатаційний термін уже в найближчому майбутньому.

Про це член Академії будівництва України Всеволод Ніколаєв розповів в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі»

На думку експерта, уже незабаром складеться ситуація, коли українці масово змушені будуть шукати альтернативу застарілим квартирам.

«В Україні – мільйон квадратних метрів нерухомості. Половина з них – у багатоквартирних будинках, які збудовані після другої світової війни. Тоді велика частина всього побудованого житла припадала саме на Україну. Одним з негативних наслідків такої ситуації є те, що термін їх придатності виходить в один час. Він зараз підходить до кінця. Нам треба оновлювати величезну частину житла. На це наклалась приватизація житла. Те житло, яке треба зносити або ремонтувати стало приватним. Люди не будуть мати коштів на нові квартири. В більшості своїй вони не мають першого внеску, немає коштів, не працює іпотека. Нас чекає «цунамі» виходу з терміну служби будинків, збудованих в 50-ті роки минулого століття», – зазначив фахівець.

На думку Всеволода Ніколаєва, перехід обслуговування будинків від ЖЕКів до ОСББ не вирішить проблеми: «Середня ціна капітального ремонту в будинку – 50 тис гривень на одну сім’ю. Десь, звичайно більше, десь менше, але в середньому така сума. Уявіть собі, що ви – голова ОСББ. Якщо ви обійдете свої будинки, навряд чи хоча б одна сім’я погодиться виділити таку суму навіть на таку необхідну справу як капітальний ремонт. З іншого боку, щоб провести капітальні ремонти всіх будинків в Україні, необхідно 400 млрд гривень. Ані в державному, ані в місцевих бюджетах такої суми немає. Тому влада спільно з мешканцями повинні шукати якісь більш гнучкі рішення для того, щоб половина будинків уже незабаром не опинилась в руїнах».