На сім тисяч киян подано до суду за комунальні борги

Місяць тому в Луцьку «з молотка» пішла квартира боржників за житлово-комунальні послуги. Уперше в Україні… Ситуація тривожна: мешканці столиці заборгували за «комуналку» 946 мільйонів гривень. З усіх 880 тисяч власників київських квартир борги мають 170 тисяч, 70 відсотків з яких – тривалі, а двадцять – хронічні. На найбільш злісних неплатників припадає 80 відсотків усього заборгованого мільярда. На сім тисяч з них уже подано до суду.

 – Практика свідчить: дев’яносто відсотків із тих, на кого подали до суду, не доводять справи до арешту майна, – розповідає гендиректор ЦКС Катерина Саркісова.Решта виплачують заборгованість одразу після такого арешту, не чекаючи на продаж квартири з аукціону. Однак більшість боржників не поспішають розраховуватися. До ЦКС для реструктуризації боргу звернулися менш ніж три тисячі киян, тобто до двох відсотків боржників.

 За словами пані Саркісової, закон дозволяє комунальникам подавати до суду, якщо сума боргу перевищила розмір десятьох мінімальних зарплат, тобто 13 тисяч гривень. Хоча зазвичай протягом 2,5 років підприємства ЖКГ очікують, вмовляють, попереджають… А далі впродовж півроку вимушено йдуть до суду, бо строк позовної давності за такими спорами становить три роки.

Якщо заборгували…

Київський «Центр комунального сервісу» подовжив пільгову реструктуризацію боргів для киян з 1 червня до 1 серпня. І збільшив максимальний термін самої «розстрочки» з 24 до 60 місяців. Як повідомила гендиректор ЦКС Катерина Саркісова, на частини можна розділити суму боргу за всі послуги ЖКГ, який виник до липня 2014-го (коли всю «комуналку» ми централізовано сплачували в ЖЕК), а з липня 2014-го – лише заборговану квартплату, тобто тариф на утримання будинку і прибудинкової території. Борги перед газовиками, тепловиками, енергетиками і водоканалом за останні 2 роки, відколи споживачі перейшли з цими моно- полістами на прямі договори, можна розбити на частини на певний період лише в їхніх конторах. Мінімальна сума боргу, реструктуризована центром, – 533 гривні, максимальна – 92 тисячі. За останні місяці майже три тисячі киян реструктуризували 27 мільйонів гривень. Борги за опалення, гарячу воду і світло можна реструктуризувати у центрах обслуговування «Київенерго» лише на рік. Причому за умови внесення 30 відсотків суми боргу одразу.

Віктор КОБИЛЯНСЬКИЙ, адвокат із земельного та житлового права:

Якщо не змогли домовитися про реструктуризацію боргів, не змогли у рамках уже виконавчого провадження надати інші ресурси для погашення боргу, якщо не вдалося укласти мирову угоду, можливу на будь-якій стадії, тобто якщо справа дійшла до публічних торгів вашою квартирою, то треба максимально контролювати бодай процедуру її продажу, аби не залишитися взагалі біля розбитого корита, а то й без нього. Дуже часто торги, які називаються публічними, відбуваються непрозоро, без належної інформації, без конкуренції серед покупців. Квартиру продають не лише за стартовою ціною, яка й так нижча за ринкову, а можуть продати ще дешевше. Якщо у перший раз на торги ніхто не прийшов (що робиться штучно), то квартиру уцінюють іще на 30 відсотків. Згодом продають «своїй людині» за копійки, вона перепродує за реальну ціну, а різницею діляться… Як варіант, на ці торги може зареєструватися ваш знайомий чи родич і викупити квартиру задешево. А з вами потім домовитися, на яких умовах її повернути.