На Київщині не задекларували 153 млн. грн. доходу від продажу квартир

Відпрацьовуючи наявні напрямки роботи щодо отримання доходів у великих розмірах без сплати необхідних податків до бюджету держави, Головне управління ДФС у Київській області провело документальну перевірку фізичної особи-платника податків, який одночасно є директором та засновником шести підприємств Київської області та міста Києва. Наразі встановлено, що він брав участь у будівництві багатоповерхових житлових будинків в місті Ірпені Київської області та систематично отримував дохід від продажу майнових прав на квартири у новобудовах. Протягом 2015-2016 років ним фактично реалізовано громадянам більше 200 об’єктів нерухомості. При цьому сума незадекларованого доходу склала майже 153 мільйони гривень.

У результаті проведеної податківцями Київщини перевірки, сума додаткових нарахувань податків і зборів склала понад 75 мільйонів гривень, яка має бути сплачена до бюджету держави у встановлений чинним законодавством термін.

Крім цього, на фізичну особу-платника податків,  яка не задекларувала отримані доходи та не сплатила до бюджету мільйонні суми податків і зборів, чекає відповідальність згідно з вимогами КПК України.

Обчислення та сплата податку з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості фізичними особами

Головне управління ДФС у Київській області інформує фізичних осіб – власників об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що відповідно до норм Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової  та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

При цьому, при обчисленні суми податку з об’єктів житлової нерухомості застосовуються пільги, визначені п.п.266.4.4 п.266.4 ст.266 ПКУ, тобто, оподатковувана площа житлового об’єкта/об’єктів зменшується на:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

 По новоствореним (нововведеним) об’єктам житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Відповідно до норм п.п.266.7.4 п.266.7 ст.266 ПКУ, органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов’язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об’єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Податок сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення (отримання) податкового повідомлення-рішення, – це встановлено п.п.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПКУ.

Сплачується податок за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків.

Більше 18 млрд. грн. митних податків перерахувала до Державного бюджету Київська митниця ДФС

Виконання індикативних показників доходів, доведених ДФС України на січень – травень 2017 року, становить 117,9%, тобто, понад встановлені індикативні показники,  Київська митниця ДФС забезпечила 2,7 млрд. грн.

До загального фонду Державного бюджету надійшло 17,5 млрд. грн., що на 2,6 млрд. грн. більше встановленого індикативного показника.

Таким чином, завдяки заходам, вжитим митницею з метою створення сприятливих умов для прискорення товарообігу, забезпечення оперативного та безперебійного здійснення митного контролю й оформлення товарів, 50% від перевиконання доведених індикативних показників надходжень загального фонду відповідно до Постанови КМ України від 16.09.2015 №726 “Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури», підлягає спрямуванню на здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування у Київській області.

ГУ ДФС у Київській області