Міноборони переплатило 100 млн грн маловідомому трейдеру на закупівлі палива для армії

Якщо над відомством, як  і раніше будуть витати примари договорняків і корупції, низьких цін і повних обсягів чекати не доводиться.

Ціну на паливо підвищували в два підходи mil.gov.ua Квітневий тендер Міністерства оборони України на поставку 70 тис. т нафтопродуктів свідчить про те, що чиновники Міноборони неодноразово порушили закон, результатом чого стала переплата постачальнику більше 100 млн грн і отриманий менший обсяг палива в порівнянні з початковим. Про це в статті для ZN.UA пише експерт нафторинку Сергій Куюн.

Як говориться в статті, тендер 19 квітня 2016 році пройшов за допомогою системи ProZorro і в частині визначення переможця за найменшою ціною питань не викликав. Насторожило інше – перемогу практично за всіма лотами здобула маловідома компанія “Трейд Коммодити” з Дніпродзержинська.  “До цього на ринку компанію знали головним чином завдяки наявності міні-НПЗ, оточеного щільною завісою чуток по частині якості виробленого ним палива і повноти сплачуваних з нього податків.

Проте компанія зголосилася поставити Міноборони реактивне паливо, бензин А-80 і А-92, арктичну і літню марки дизельного палива загальним обсягом 70 тис. т на астрономічну суму 1,24 млрд грн. Відзначимо, що цей обсяг в кілька разів перевищує її річні обороти (в усякому випадку, що встановлюються за офіційними даними) “, – пише Куюн.

За його словами, аналіз виконання 15 договорів в рамках розглянутого тендера на Офіційному порталі публічних фінансів (http://spending.gov.ua/) показує, що ціна була підвищена мінімум двічі – 6 та 15 червня. “Закон не дозволяє підвищувати більш ніж на 10%, а як стане ясно пізніше, підсумкове зростання було набагато відчутнішим, тому довелося підвищувати в два підходи.

Якими були нові ціни? А ось про це доводиться тільки гадати. Міноборони зобов’язане публікувати в” Віснику держзакупівель “кожну зміну в початковому контракті. Так велить закон! При цьому повинні публікуватися протоколи та інші документи, що розкривають суть змін. Але за фактом з 33 (стільки слідів вдалося відшукати) змін до договорів з” Трейд Коммодити “в” Віснику … “не був засвічений жоден! “, – йдеться в статті.

З відповіді міністра оборони Степана Полторака на запит нардепа Ігоря Луценка виходить, що ціна зросла на 12,3-17,2% порівняно з тендерною. Впевнено можна сказати, що вже на 15 червня, коли відбувся другий перегляд ціни, закупівельні вже були значно вищими за ринкові. В результаті початкові обсяги закупівлі знизилися на 11-17% в залежності від марки палива. (Оскільки за законом загальний грошовий обсяг закупівлі переглядати не можна, переглядають обсяг поставки, в нашому випадку в зв’язку з ростом ціни обсяг пропорційно зменшився), говориться в статті.

“Свого піку оптові ціни на ринку досягли 9 червня. Наприклад, по річній марці дизпалива вони виросли до 18750 грн / т, але через тиждень в кишені у” Трейд Коммодити “був контракт на поставку за ціною близько 19600 грн / т. А потім ціни почали буквально обвалюватися, і так тривало аж до початку серпня, коли ціни на ДТ впали до 16590 грн / т. Вгадайте з одного разу, чи були переглянуті ціни у зв’язку з падінням, як це було зроблено під верески “Трейд Коммодити” на етапі зростання?

Ну, добре,  “онімів” постачальник, це у комерсантів професійне, чому осліпло Міноборони з його армією клерків? … Як показує порівняння закупівельних і ринкових цін, Міністерство оборони переплатило “Трейд Коммодити” понад 100 млн грн. “, – пише Куюн.  Нагадаємо, як раніше писав в своїй статті для ZN.UA Дмитро Менделєєв, підприємства ГК “Укроборонпром” виявилися великими клієнтами фірм, що мають ознаки фіктивності. Схема цих операцій досить нехитра: проведення віртуальних закупівель неіснуючих товарів і комплектуючих – в ній рухаються тільки папери і гроші.

Детальніше про закупівлі палива Міноборони читайте в статті Сергія Куюна “Діра в тилу” в свіжому номері “Дзеркала тижня. Україна”.