Медична реформа: чого чекати переяславцям?

Переяславщина — на порозі до освоєння медичної реформи. Держава обіцяє забезпечити повний гарантований пакет медичних послуг первинної ланки та частиною певних ліків. Про те, яких змін нам чекати та про нові правила, які запроваджуються, ми поспілкувалися з головним лікарем КЗ «Переяслав-Хмельницький Центр первинної медико-санітарної допомоги» Наталією Царенок . А ще поцікавилися чого очікувати в недалекому майбутньому пацієнтам, йдучи на прийом до лікаря.

— Наталіє Петрівно, для початку розкажіть нашим читачам про себе. Де народилися, де навчалися і чому обрали саме професію медика?

— Народилась і виросла у місті Переяславі-Хмельницькому. Ще навчаючись в старших класах міської ЗОШ №2 відвідувала заняття з медицини. Завдячуючи вчителю, вони настільки захоплювали, що саме тоді й вирішила для себе обрати медичну спеціальність. Після закінчення 11 класу вступила до Черкаського медичного коледжу на факультет лікувальної справи. По закінченню працювала медсестрою в госпіталі, що в селі Циблі. І вже тоді зрозуміла, що просто закохалась у цю професію. Тому, попрацювавши ще декілька років, вирішила продовжити навчання у Національному медичному університеті імені О. Богомольця. Обрала спеціальність «Педіатрія». Ні, в моїй родині медиків не було, я перша. (посміхається)

— Ким ви працювали до нещодавнього призначення?

— Після університету мене розподілили на проходження інтернатури за спеціальністю «Дитяча хірургія» до місцевої лікарні. Це тривало три роки. А вже у 2009-му прийшла працювати дитячим лікарем-хірургом. До призначення була заступником головного лікаря ЦРЛ з лікувальної роботи. У квітні цього року, після участі в конкурсі, мене призначили головним лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги.

— Розкажіть, будь ласка, про цей центр: коли він з’явився, чим займається, хто з Вами працює?

— Коли в медзакладах почалися перші реформування, це було в січні 2013 року, почав функціонувати і Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). До його структури входить міська амбулаторія, де приймають лікарі-терапевти, сімейні лікарі та лікарі-педіатри, та 10 сільських амбулаторій. Будь-який пацієнт, який приходить в поліклініку, перше, що має зробити — звернутись до свого сімейного лікаря чи лікаря-терапевта. Цей лікар повинен знати як свого пацієнта, так і всі історії його хвороб. Він приймає та консультує і при потребі вже направляє до більш вузьких спеціалістів. Так має бути. А в нас пацієнти звикли нині самі визначатись як зі своїм діагнозом, так і з фахівцем, який їм потрібен. Вузькі спеціалісти — це вже другий рівень допомоги, і вони підпорядковуються ЦРЛ. Від 2013 року й до кінця 2016-го якихось значних змін помітно не було. Але центри організувались, працювали, розбудовувались, як окрема структура від центральних лікарень. У нас в ЦПМСД працює 6 педіатрів. Маємо ще дві вільні вакансії. Крім того, пацієнтів приймають 8 лікарів-терапевтів, 11 сімейних лікарів, з яких 6 у селах району та 5 у місті, та 7 інтернів — майбутніх сімейних лікарів.

— Яка різниця між лікарем-терапевтом та сімейним лікарем?

— Ця різниця полягає в тому, що сімейний лікар веде пацієнта від народження і до старості. Терапевти — займаються лікуванням тільки дорослих. Тут працюють переважно працівники старшого віку. Сімейні — молодші, але на них покладається більша відповідальність, оскільки вони повинні вести цілі сім’ї, починаючи від немовлят. Лікарі-терапевти, які пропрацювали все життя на цій посаді та мають досвід роботи з дорослим населенням, не дуже погоджуються на ці пропозиції, бо це важко і є свої особливості. Вони, як і педіатри, в нашому штаті ще лишаються. Втім до 2020 року, відповідно до реформи, повинен відбутись повний перехід на сімейних лікарів. На сьогоднішній день вже дещо відчутний хід цих змін і навіть вже можна говорити про перші досягнення.

— Що це за досягнення? Поділіться з нами.

— У квітні запрацювала урядова програма реімбурсації або ж «Доступні ліки». Перший місяць був, так би мовити, організаційним. Тоді ми самі все вивчали та змогли переконати тільки дві аптеки для співпраці в цьому напрямку. Хоча було б краще, коли б всі працювати з цією державною програмою, адже пацієнт не повинен бігати і шукати ту чи іншу аптеку по місту. Тому сьогодні ми ведемо переговори з іншими власниками приватних аптек, доводячи їм, що програма має позитивні моменти і держава їх не ошукає. Дана програма діє для людей із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом II типу. Кожен сільський чи міський житель, які відносяться до цієї категорії хворих, повинні піти до лікаря та згідно рецепту отримати ці ліки у запропонованій аптеці. Із моїх спостережень скажу, що люди задоволені програмою, проте не дуже радує сам перелік ліків, оскільки він обмежений і там відсутні комбіновані препарати. Деякі з них відпускаються з доплатою, а деякі — повністю безкоштовно, що пов’язано з гранично допустимою вартістю ліків. — А як щодо забезпечення ФАПів та амбулаторій у селах? Чи є там найнеобхідніший набір препаратів для надання допомоги? — Кожна амбулаторія та ФАП забезпечені ліками для надання невідкладної медичної допомоги. Крім того, практикуємо співпрацю по договору, що дозволено, з аптечним закладом. Фельдшери беруть там ліки під реалізацію. Тому в будь-якому населеному пункті Переяславщини є найнеобхідніше для надання невідкладної допомоги.

— Нещадавно Ви повернулися з курсів. Де вони проходили та що нового на них дізналися?

— Кожен, хто починає працювати на керівній посаді, окрім лікарської спеціальності, має пройти ще й спеціалізацію по управлінню закладом охорони здоров’я. Ці курси проводились на базі Національного медичного університету на кафедрі менеджменту охорони здоров’я. Все було досить цікаво та доступно. Я на таких курсах була вперше і взяла на них багато чого для подальшої роботи. Чимало нам розповідали й про реформування медицини. Майже увесь матеріал подавався в розрізі нової медичної реформи. Особисто я отримала відповіді на всі запитання щодо тих змін, які мають відбутися в нашому центрі.

— Розкажіть більш детальніше про цю реформу. Адже ходять чутки, що для отримання консультації лікаря ми повинні будемо їхати до іншого міста.

— Хвилюватись не варто. Безкоштовна допомога надаватиметься лікарем первинної ланки. Сюди ж віднесені екстрена медична та паліативна допомоги (догляд за тяжкохворими, які доживають останніх днів та знеболення наркотичними анальгетиками), а також вагітні жінки. На вторинному рівні відбуватиметься вже співоплата. Хоча чіткої схеми поки що ніде не прописано. Люди вже звертаються за попередньою інформацією стосовно того, що з 1 липня будуть укладатися договори між пацієнтом та лікарем. Так як наша ланка тільки розпочинає цю роботу, у письмовій формі поки що ми цього не робимо. Чому так? Бо реформа в подальшому вимагає впровадження електронної системи обліку та реєстрації на прийом до лікаря. Тому буде підключення всіх лікарень до центрального компоненту системи Міністерства охорони здоров’я. Тому зараз и маємо забезпечити всіх лікарів комп’ютерами та об’єднати їх у серверну систему. Ця робота буде спільною з ЦРЛ через взаємозв’язок між вузькими спеціалістами та лікарями первинної ланки. Останні розпочинають цю реєстрацію разом із укладанням договорів, а потім вже вузькі спеціалісти, на прийом до яких можна буде теж записатися через цю систему. Тому в цьому напрямку співпраця з ЦРЛ неминуча.

Найближчим часом ми повинні закупити комп’ютери для всіх лікарів. Одночасно визначаємося і з програмою, з якою будемо працювати. Це немалі кошти. Тому до цього маємо залучити, як міську, так і районну владу. Хотілося б, щоб до кінця року все вже запрацювало, хоч ще треба провети багато змін: і технічне переоснащення реєстратур і навчання персоналу. Тому поки що, з липня, почнемо попередньо робити це у письмовій формі.

— То чи варто панікувати пацієнтам та бігти з 1 липня укладати договори?

— Деякі люди вже телефонують і переймаються, що якщо не буде підписаний договір з лікарем, то чи нададуть їм допомогу. Кажуть, чули про те, що без угоди все здійснюватиметься лише на платній основі. Звісно, якщо пацієнт знає свого дільничного лікаря, його все в ньому влаштовує, то він без вагань підпише з ним договір. Але принципу дільничності як такого вже не буде і жителі Переяславщини зможуть обрати собі будь-якого лікаря. У подальшому, якщо пацієнт обслуговувався одним лікарем і йому щось не сподобалось, то він може розірвати з ним раніше укладений договір та заключити з іншим спеціалістом. Для самих лікарів це повинно стати своєрідним стимулом, щоб знайти підхід до кожного із своїх пацієнтів, адже від їх кількості залежатиме їх зарплата. Кожен лікар зможе набрати собі не більше 2 тисяч підопічних. Отож вибір за пацієнтом: або лікар сам запропонує йому свою послугу або ж він визначиться самостійно. Вже після 1 липня кожна людина може прийти на прийом та підписати договір на місці, в кабінеті лікаря. Скажу так — до грудня місяця панікувати точно не варто, всі обов’язково знайдуть свого лікаря. Якісь конкретні стислі терміни ніхто не встановлював.

— А які переваги для лікарів у таких змінах?

— У квітні прийняли рішення МОЗ, якими запроваджені міжнародні протоколи лікування, що передусім спрощує роботу лікарям. Це своєрідний захист лікаря. Мені самій цікаво, як це буде відбуватися, бо я завжди виступаю за зміни. Страхи, які є сьогодні у старшого покоління медиків, сподіваюсь, відійдуть при перших же результатах. Тоді вже зможемо й порівняти, чи є покращення. В інших містах країни ці зміни вже йдуть на благо як лікарів, так і пацієнтів, про що чула, спілкуючись з колегами з Вінницької, Харківської, Кропивницької областей. Там вже ніхто не хоче повертатися до попередньої системи лікування. Переконана — коли лікар відчує переваги якісного надання послуг пацієнтові, а пацієнт — хороше ставлення та результат, тоді можна буде говорити про здійснення медичної реформи.

— Що б Ви хотіли після всього сказаного побажати нашим читачам?

— Найперше — терпіння. Ставтеся з порозумінням і до лікарів, і один до одного. Спокійніше сприймайте інформацію, яка надходитиме в період здійснення медичної реформи. Для нас самих це все нове, однак намагатимемося якнайшвидше та найретельніше все опрацьовувати та доводити до населення. А ще пам’ятайте — все підлягає коригуванню, бо робиться задля користі пацієнту. Тож сьогодні варто запастися витримкою і разом ми обов’язково досягнемо успіху.

Запитувала Ірина БАБКІНА