Кого позбавлять пенсій і як докупити стаж

В Україні очікуються зміни в порядку нарахування пенсійний виплат. У переліку нових вимог МВФ щодо України, серед інших фігурує підвищення пенсійного віку до 63 років, на що уряд поки що не погоджуєтьсяя. Нові закони повинні бути прийняті до кінця березня, а перші зміни пенсійного законодавства намічені на 1 липня.

Розберемося, кому з українців варто готуватися працювати довше, а кому переживати не варто.

І МВФ, і уряд в один голос говорять, що вік виходу на пенсію для більшості громадян буде рости. Правда, підхід в Кабміні і в фонді відрізняється. МВФ пропонує почати в цьому році підвищувати пенсійний вік для чоловіків. Вже з 1 липня цього року їм почнуть підвищувати пенсійний вік на 4 місяці щороку. Для жінок початок підвищення відклали до 2021 року, коли закінчиться нинішнє підвищення пенсійного віку з 55 до 60 років. Після 2021 року для жінок продовжать збільшувати вік виходу на заслужений відпочинок ще протягом 6 років – по півроку за рік.

До початку 2027 року по ідеї МВФ пенсійний вік для чоловіків і жінок в Україні зрівняється і складе 63 роки. До речі, саме до цієї ж позначки збираються підвищувати пенсійний вік і в сусідніх країнах – Росії та Білорусі. Мінськ почне підвищувати вік з 2017 року – по півроку щороку. При цьому президент Олександр Лукашенко обгрунтував це рішення тим, що “в 60 років мужик – це кінь, на якому можна ще орати”.

Правда, в українському Кабміні відхрещуються від того, що підуть назустріч МВФ. “Уряд не брав на себе зобов’язання підвищувати пенсійний вік”, – запевнив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко.

Формально віце-прем’єр правий. Уряд не підвищуватиме пенсійний вік, але зробить все можливе, щоб люди не змогли вийти на пенсію в 60 років. Зроблено це буде за допомогою страхового стажу, тобто терміну, за який українці платили внески до Пенсійного фонду.

До 2011 року, для того щоб претендувати на пенсію, потрібно було відпрацювати всього 5 років. Потім в ході пенсійної реформи його підвищили з 5 до 15 років. Таким чином, деяких людей позбавили пенсії. Тепер уряд хоче ще більше підвищити цей показник.

– Для виходу на пенсію в 60 років у людини повинно бути 20 років страхового стажу: за період з 1 липня 2000 по 31 грудня 2020 року, – заявив міністр Андрій Рева. – Загальний стаж (з урахуванням періодів до 1 липня 2000 року) для чоловіків повинен складати 35 років, для жінок – 30 років. Якщо у людини 15-20 років страхового стажу, вона піде на пенсію в 63 роки. Якщо менше 15 років стажу – в 65 років.

Нескладно порахувати, що право виходу на пенсію в 60 років втратять всі ті, хто за період з 1 липня 2000 по 31 грудня 2020 роки не сплачував страхові внески в цілому більше півроку. Таким чином, людям доведеться “допрацьовувати” або до потрібного віку, або до того, щоб отримати необхідний термін страхового стажу. Тобто вік виходу на пенсію таки підвищать, але трохи більш хитрим шляхом.

Експерти кажуть, що старіння населення і перевищення кількості пенсіонерів щодо працюючих громадян не залишає чиновникам іншого виходу, крім як підвищувати пенсійний вік.

– Зараз 10,5 млн небагатих працюючих осіб дуже бідно годують 13 млн пенсіонерів, – говорить економіст Андрій Блінов. – І чим далі – тим нікчемнішим буде пайок, тим менше сенсу буде тут залишатися. Оскільки піраміда соцзабезпечення валиться. Вибудовувати для такої споруди нові віртуозні математичні моделі в колишніх рамках – втрата часу і самообман.

Варіант реформи від уряду*

Возраст выхода на пенсию

Условие для мужчин

Условие для женщин

60 лет

20 страхового и 35 лет общего стажа

20 лет страхового и 30 лет общего стажа

63 года

от 15 до 20 лет страхового и 35 лет общего стажа

от 15 до 20 лет страхового и 3 лет общего стажа

65 лет

менее 15 лет страхового и 35 лет общего стажа

менее 15 лет страхового и 30 лет общего стажа

*Починаючи з 1 січня 2021 р

Питання руба

Що буде з військовими і спецпенсіями?

Окремо в уряді розповіли, чого чекати військовим. Для них вислуга залишається тією ж – 25 років. Однак єдиний соціальний внесок з їх зарплат доведеться платити в подвійному розмірі. Тобто на руки військові отримуватимуть менше коштів.

Пояснюють це тим, що у військовослужбовців всіх категорій досить високий ризик отримати травми, каліцтва. З іншого боку, причина ще й у тому, що ЄСВ сплачується меншу кількість років. За задумом авторів пенсійної реформи, до 60 років пенсію військовослужбовці отримуватимуть з держбюджету. Після 60 – з Пенсійного фонду.

Що стосується спецпенсій, то їх обіцяють скасувати. Але, як кажуть юристи, це торкнеться тільки тих, кому призначається пенсія. Всі ті, хто отримує виплати за нинішнім законодавством, продовжать їх отримувати, так як закон зворотної сили не має.

Як докупити стаж

Для тих же, хто не має необхідного страхового стажу, в уряді пропонують докуповувати його. У Міністерстві соцполітики бачать цей механізм таким чином: “Скажімо 1 січня 2021 року вам не вистачає 10 років страхового стажу. Значить, вам необхідно доплатити внески за 120 місяців і отримати свій страховий стаж. Припустимо, з січня 2017 року мінімальна заробітна плата виросла до 3,2 тис. гривень. Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22% – становитиме 704 гривні на місяць. 120 місяців – близько 84 тис. 480 грн. Заплати – і виходь на пенсію в 60 років “.

Правда, експерти говорять, що сума ЄСВ на рівні 704 гривень справедлива тільки при мінімальній зарплаті 3200 гривень. Якщо інфляція в Україні становитиме навіть оптимістичні 10% в рік і мінімалку будуть підвищувати на цей показник, то і ЄСВ буде рости разом з ним. Тоді в 2018 році він орієнтовно складе 774 грн., В 2019-му – 851 грн., В 2020-му – 937 грн., А в 2021 році – 1030 грн.

Неважко порахувати, що в цьому випадку для покупки відсутніх 10 років страхового стажу вже доведеться доплатити 123,6 тисячі гривень. І щороку ця цифра буде рости щорічно на рівень зростання мінімальної зарплати.

Якщо немає грошей?

Не виключено, що будуть і ті, хто не зможе докупити стаж. Такі люди за нинішнім законодавством можуть розраховувати на державну соціальну допомогу як особи, що не мають права на пенсію.

– Призначається вона через три роки після настання пенсійного віку, – пояснили нам в Пенсійному фонді. – Тобто для чоловіків – це 63 роки, а для жінок – в залежності від віку виходу на пенсію (зараз відбувається поступове підвищення пенсійного віку для жінок. – Ред). Розмір її становить 30% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (на сьогодні це 374 грн. – Ред.). Для інвалідів, в залежності від групи інвалідності, виплати становлять від 60 до 100% прожиткового мінімуму.

Але не виключено, що в майбутньому вік призначення цієї допомоги теж буде підвищуватися.