І знову про тарифи: чи є причини для їх зниження?

В Українському парламенте знову вирують пристрасті. Частина фракцій вммагають знизити тарифи на житлово-комунальні послуги, і не просто знизити, а фактично повернути їх до попереднього рівня.

Звучить красиво. Поза всякими сумнівами, такі вимоги підтримує переважна більшість громадян України. На цьому і будується розрахунок політиків. Вони намагаються осідлати хвилю народного гніву, збільшити свій рейтинг і отримати портфелі. Але давайте спробуємо розібратися, чи є економічні підстави для дво- або триразового зниження тарифів.

Отже, перша складова – газ.

У першому півріччі Україна видобула 10 млрд. Кубометрів газу, тоді як споживання склало 16,1 млрд. Кубометрів. Умовно кажучи, за 6 місяців 2016 роки ми в «мінусі» на 6,1 млрд. Кубометрів.

Щоб покрити дефіцит, Україна купує газ. У першому півріччі – в країнах ЄС за середньою ціною $ 198 за тисячу кубометрів (у гривнях виходить майже 5 тис. Грн).

Тепер щодо вартості українського газу. Дуже багато постійно повторюють одне і те ж: наш газ коштує дешево, скільки саме, версії різні, від 1,5 до 2 тис. Грн., Так от нехай його і продають населенню.

Дійсно, блакитне паливо власного видобутку коштує дешевше. Однак потрібно не забувати, що з нього сплачується рента в 50%, і ця рента йде на субсидії малозабезпеченим. Крім того, для стабільного видобутку газу необхідні інвестиції в розвідку і буріння. А це чималі гроші.

Продаючи український газ за собівартістю, ми заганяємо себе в кут. Чи не буде коштів на розвідку і буріння – почне падати видобуток. Чим менше Україна видобуватиме газу – тим більше доведеться імпортувати.

Загалом, якщо дивитися на проблему цілком і постаратися хоча б трохи прорахувати ризики на майбутнє, стає зрозуміло, що немає сенсу грати в комунізм, інакше через кілька років ми отримаємо ще більше проблем.

А тепер про ціни на тепло і гарячу воду. Корінь всіх проблем в тому, що на цьому ринку все ще немає конкуренції, він монополізований підприємствами теплокомуненерго (ТКЕ), які ну ніяк не зацікавлені в підвищенні якості послуг. До 1 липня їх дотували споживачі, причому двічі, коли платили за тепло і гарячу воду і коли оплачували податки. При цьому теплокомуненерго постійно говорять про збитки, дуже мало інвестують в комунікації і зниження втрат, та ще й повністю не розраховуються за газ, який купують у «Нафтогазу». Розмір боргів, на хвилиночку, досяг 20,7 млрд. Грн.

Нічого не змінюючи, залишаючи все як є, ми фактично погоджуємося з низькою якістю житлово-комунальних послуг і перманентним підвищенням цін, адже треба ж ТКЕ якось розраховуватися з боргами, і своїх начальників годувати.

Навпаки, з переходом на ринкові ціни, Україна створює умови для конкуренції. Теплокомуненерго змушені будуть або перебудуватися, або поступитися дорогою іншим.

Виходить, що причин для зниження тарифів немає?

Не зовсім. На даний момент, їх практично немає, але якщо українська влада:

– Модернізує систему субсидій таким чином, щоб ті, хто ними користується, не спалив зайві кубометри;

– Запровадить облік енергоресурсів, і кожен зможе побачити, де у нас найбільше втрат;

– Ефективно використовує отримані кошти від переходу на ринкові ціни на газ і збільшить видобуток власного газу;

– Усуне всі бар’єри на шляху відновлюваної енергетики, створить умови для рівної конкуренції тих підприємств, які працюють на газі і тих, хто використовує відновлювані джерела енергії.

Саме тоді у нас з’являться передумови для зниження тарифів.

Що важливо, відповідний пакет законопроектів вже розроблений. Зокрема, законопроект 4334, його прийняття вже зараз дозволить знизити тарифи на 10%. А також законопроекти про комерційний облік комунальних послуг, про енергетичну ефективність будівель і інші.

Читайте також
І знову про тарифи: чи є причини для їх зниженя? Держстат: Стоимость комунальних послуг у Першому півріччі Зросла на 42%
8 Липня, 15:59
І знову про тарифи: чи є причини для їх зниженя? Кличко: Борги киян за комунальні послуги вже становляться 1 млрд гривень
8 Липня, 15:41
І знову про тарифи: чи є причини для їх зниженя? У трьох районах столице буде обмежена водопостачання
8 Липня, 11:21
Кабмін запропонував розглянути їх в парламенті одним пакетом, в рамках спеціального енергетичного дня. На жаль, цього все ще не відбулося.

А тим часом ми розплачуємося за 25 років популізму та крадіжки. Занадто багато накрутили політики за цей час. На жаль, за нашої участі та підтримки, і багато українців продовжують це робити, свідомо чи несвідомо.