Газконтора і селяни. Газові війни на Переяславщині

Вдруге (7 липня 2016 р) взяв участь у роботі постійної комісії районної ради з питань
соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (щоправда із депутатів цієї комісії була присутня лише одна пані депутат і навіть голова комісії не з’явився), яка відбулася в офісі начальника місцевої газконтори. Суть розмови така: останні місяці газконтора вимикає села від газу, сIMG_20160707_160936пираючись на профілактику газових систем.

Жителі сіл Студеники та Козлів збунтувалися, бо під час включень йде перевірка запусків газового обладнання, де виявляють, що за останні роки багато громадян замінили газове обладнання на більш енергоефективніше, встановивши нове на старе місце і при цьому не порушуючи відповідної технічної документації.

Але газовики вимагають ліквідувати, на їх думку, порушення. Люди відмовляються і тоді газовики, за словами селян, просто шантажують і не вмикають газ всьому селу. Та якщо люди погоджується виконати вимоги легалізувати самозаміну обладнання, то називають космічні суми. Особливо гостро на це реагують люди похилого віку. Адже з їх мінімальною пенсією оплатити рахунок 8 000-15 000 грн. – нереально. І до того ж, працівники не можуть чітко пояснити, за які саме послуги та матеріали виставляють саме такі рахунки.

Із двох засідань я зрозумів, що більшість технічної документації селяни мають ще з тих часів, коли у них з’явився газ. Останнє десятиріччя вони активно замінювали обладнання по мірі розвитку техніки та підняття тарифів. Планові відключення і запуски після них були й раніше. Все нове обладнання бачили і працівників газ контори і те не їх дуже хвилювало. І лише нині виникли прохання оплатити те, що було зроблено кілька років тому.

У ході дискусій і гострих розмов особисто для себе я розумію, що з цієї ситуації потрібно шукати вихід і він лежить в компромісній площині. Ось які бачу варіанти вирішення проблеми:

1. Узаконити самозаміну газових котлів та газових приладів, після того як громадяни усунуть виявлені порушення. Але селяни мають чітко знати, які організації мають право виконувати ці роботи і повинна бути обґрунтована тарифікація послуг (вартість), час виконання цих робіт.

2. Люди взагалі не проінформовані в цьому напрямі, знають про все лише з чуток. Тому має бути чітке роз’яснення з чого починати переобладнання і чим закінчувати. Наприклад, у кожному будинку має бути пам’ятка, в якій чітко розписано, з якими технічними характеристиками повинен бути новий газовий котел, колонка, щоб не виготовляти нову проектну документацію.

3. Зі слів керівника газ контори, якщо виявлено порушення чи само заміну, то працівник змушений відключити будинок від газопостачання. Бо у разі нещасного випадку працівник, який виявив і не відключив через акт, буде нести кримінальну відповідальність. У цьому випадку я пропоную, дивлячись на те, що більшість проектних документів із двадцятирічною історією і переважна замін самовільна, наступне: селяни пишуть відповідну заяву, передають на зберігання у сільську раду, в якій зазначають, що у разі нещасного випадку вони несуть відповідальність за власноруч замінені газові прилади, перебудови приміщень, де знаходиться газова техніка (тим більше, що роботи їм виконують, люди які мають на то ліцензії). Проте така пропозиція дискусійна, адже можуть постраждати й інші громадяни, які випадково опиняться у поряд небезпечну мить.

4. Законодавча ініціатива, згідно якої будь-які переобладнання та виготовлення проектної нової документації виконується газконторою за якусь символічну плату в установлені терміни після звернення громадян.

На жаль на Переяславщині немає експертів, які могли б допомогти випрацювати чітку прозору систему ввзаємовідносин між газконторою та селянами. Потрібна допомога незалежних експертів та юристів, щоб навести тут порядок. На цих двох засіданнях присутні лише емоції.

Депутат Переяслав-Хмельницької районної ради

Юрій Бобровнік