Дослідження показало, скільки суспільству коштує корупція

Корупція – одна з головних проблем України, яка постійно перебуває в центрі уваги як українського, так і міжнародного співтовариства. Центр економічної стратегії взявся досліджувати, скільки коштує корупція країні.

Темпи і ефективність цієї боротьби є повільними – з 2013 року. Позиція України в рейтингу за Індексом сприйняття корупції Transparency International дещо покращилася, піднявшись вгору тільки на 14 місць. Зараз наша країна займає сто тридцяте місце, розділивши його з такими країнами, як Нікарагуа і Камерун.

Висновки дослідження наступні:

Корупція однозначно гальмує темпи економічного зростання країни, робить її громадян біднішими, а економіку менш продуктивною, а також стримує розвиток підприємств.

У корумпованих країнах неефективними є державні витрати: зокрема, там менше витрачають на освіту і медицину, але більше – на військові проекти (які, в свою чергу, уповільнюють зростання ВВП).

У корумпованих країнах є меншими надходження в бюджет, що відбувається, зокрема, через ухилення від сплати податків. В Україні 62% підприємств ухиляються від сплати податків, причому майже половина з них дають хабарі.

Корумповані країни залучають менше приватних інвестицій через високі ризики і високу вартість капіталу.

Від корупції страждає якість управління державою – замість того, щоб витрачати час на вирішення суспільних проблем, чиновники шукають можливості збагатитися.

Одним з важливих наслідків корупції є зменшення ефективності економіки – наприклад, через зростання вартості капіталу або зменшення його продуктивності.

Корупція стримує розвиток державних інститутів (особливо в менш розвинених країнах), оскільки корумпована влада зацікавлена саме в цьому; а це, в свою чергу, теж негативно впливає на економічний розвиток.