Cубсидію? Зась!

Луснула чергова популістська «мильна бульбашка» від уряду: з’ясувалося, що у держбюджеті вичерпалися гроші на виплату субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг. Відтак уже найближчим часом очікуймо «зачистку» лав отримувачів цієї допомоги від держави.

ЩО Ж СТАЛОСЯ? Адже Прем’єр-міністр Володимир Гройсман у своїх заявах щодо цього донедавна випромінював суцільний оптимізм. Водночас уже не раз у кожну поштову скриньку у селі й місті листоноші вкидали листи з пропозицією «звертатися по субсидії». Мовляв, уряд «почує кожного», хто потерпає від непосильних тарифів. При цьому вкладалися бланки заяв-звернень до органів соціального захисту, які належало «просто заповнити і віднести за призначенням»… Аж на тобі — у держбюджеті закінчилися гроші.

Урядовці виправдовуються: не розраховували на таку кількість субсидіантів у країні. Треба думати, «не знали», що так багато громадян живе на межі бідності. А, по суті, злидень мало не кожний другий українець! За статистикою: якщо наприкінці 2014-го субсидію одержували близько мільйона родин, то наприкінці цьогорічного опалювального сезону їх число зросло до семи мільйонів. Причому більшою мірою це сталося саме під час каденції Гройсмана, який очолив Кабмін торік 14 квітня.

Свого часу урядовці, формуючи в рожевих окулярах кошторис державної скарбниці, не передбачили, що так істотно збільшиться кількість сімей, яким без допомоги держави нема чим заплатити за комірне. Закладених у поточному держбюджеті 47 мільярдів гривень на субсидії не вистачило навіть на півроку, а точніше — не нашкреблося на завершення навесні опалювального сезону. У результаті держава заборгувала мільярдні суми перед постачальниками комунальних послуг, а підготовка до нового опалювального сезону опинилася під загрозою.

Нині ж у пошуках виходу з критичної ситуації уряд в авральному порядку підготував проект змін до державного бюджету. Поки що просять у парламенту, за розрахунками Мінфіну, мінімально критичну суму — 15 мільярдів гривень, хоча реальна потреба — втричі більше. Проголосувати за це рішення народні обранці мають до 11 липня — до початку парламентських канікул.

Щоб знайти 15 мільярдів гривень на субсидії, їх потрібно десь узяти або у когось забрати. На кошти, що додатково з’являться в бюджеті від підвищення мінімальної зарплатні, розраховувати не доводиться, — їх уже пообіцяли спрямувати на «осучаснення» пенсій. Тож як вирішуватимуть проблему, наразі не відомо.

Як пояснюють ситуацію експерти, на сьогодні переважна більшість населення, зокрема ті, хто отримує субсидії, вже оплатила свою частку комірного за виставленими рахунками. За громадян «зі знижками» постачальникам компослуг має доплачувати держава. Проте на цей час у різних містах України вона не компенсовує субсидії вже протягом від трьох до шести місяців. Особливо критичне становище там, де найнижчі заробітки і, відповідно, велика кількість субсидіантів (передовсім це центральні й західні області). Там уже вибрано річні квоти за субсидіями! Чи ж варто дивуватися, що серед 90 підприємств «Теплокомуненерго» не знайдеться жодного, якому б держава повністю компенсувала пільги і субсидії населення за відпущене тепло. Вони, до речі, у разі несплати державою погрожують зірвати майбутній опалювальний сезон. А цим підприємствам держава заборгувала не 15, а вдвічі більше мільярдів гривень.

Тож, вочевидь, навіть сума, оприлюднена урядом у парламенті, докорінно ситуацію не змінить. Тому економісти-песимісти побоюються, що з нового опалювального сезону чиновники спробують розв’язати цю проблему за рахунок населення.

Не інакше, доведеться «зачистити» лави одержувачів допомоги. Що, до речі, вже й робиться урядом тихою «законотворчою сапою» постанов. Так, згідно зі змінами, що набули чинності 1 травня, субсидію почали перераховувати за новими правилами. Зокрема, тим отримувачам, що мають заборгованість з оплати «комуналки» за два і більше місяців, її можуть не призначити в подальшому. У документі сказано: якщо впродовж двох місяців з дати інформування споживач документально підтвердить погашення заборгованості або укладе угоду про її реструктуризацію, лише в такому разі нова субсидія буде призначена або подовжена.

Тим часом Мiнicтеpcтвo coцiaльнoї пoлiтики Укpaїни вже другий місяць у хoдi пеpеoфopмлення cубcидiй нa oпaлювaльний cезoн 2017-2018 poкiв пpoвoдить пеpевipку (веpифiкaцiю) сімей — oдеpжувaчiв деpжaвнoї дoпoмoги. Диpектop Депapтaменту деpжaвнoї coцiaльнoї дoпoмoги Мiнcoцпoлiтики Вiтaлiй Музиченкo звітує: «Нa cьoгoднi ми нaбpaли в пpинципi ocнoвну мacу oдеpжувaчiв cубcидiй. Ми не бaчимo пiдcтaв для тoгo, щoб ще нoвi coтнi тиcяч людей звеpтaлиcя по cубcидiї. Ми гoвopимo пpo те, щo настав чac пеpевipити цю iнфopмaцiю… Нині близькo 2-5% oдеpжувaчiв cубcидiй oтpимують вiдмoву у її пpизнaченнi нa нacтупний oпaлювaльний пеpioд».

…Очевидно, що криза неплатежів б’є по всіх: небагаті українці без допомоги держави не спроможні платити за рахунками, комунальникам не вистачає коштів, аби розрахуватися з постачальниками енергоресурсів, у виробників накопичуються борги перед енергоринком і зривається виконання інвестпрограм із модернізації. Скажімо, те ж «Теплокомуненерго», навіть якщо населення справно платить за рахунками, не може розрахуватися з «Нафтогазом». Відтак українці ризикують залишитися не лише без гарячої води, а й без опалення.