Чому в Україні така дорога електроенергія

Колишній член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузях енергетики і комунальних послуг, експерт із питань енергетики Андрій Герус в інтерв’ю ONLINE.ua пояснив, кому вигідна формула «Роттердам+» при купівлі вугілля, до чого тут компанія Ріната Ахметова та скільки українці переплачують за електроенергію, повідомляє УКРОП

Експерт підкреслив, що основну вигоду завдяки формулі «Роттердам+» отримує теплова генерація. Найбільша доля теплової генерації – у ДТЕК, яким володіє Рінат Ахметов.

«Прив’язку до імпортного паритету ДТЕК пропонував ще навесні 2015 року, коли виводив шахтарів на вулиці Києва. Це все описано у проекті «Крєпость» (організований людьми Ахметова план, що передбачав вуличні виступи шахтарів для тиску на владу і захисту інтересів ДТЕК – ред.)», – підкреслив Герус.

За його словами, вони фактично домоглися свого. Нині можна лише здогадуватися, чому політики, чиновники і регулятор так різко змінили свою думку на діаметрально протилежну.

«Хитрість формули в тому, що ціна вугілля у тарифі закладається на рівні ціни у Роттердамі плюс транспорт в Україну. Це на 40%-50% більше, ніж без цієї формули. Зростання вартості електроенергії складає біля 20%. У грошах це понад 10 мільярдів гривень на рік надприбутків тепловій генерації», – пояснив фахівець.

На його думку, основною проблемою ринку електроенергії в Україні нині є монополізація, політичне управління галуззю та інституційна слабкість, політична залежність регуляторів.  Так, генерувальні активи у власності держави – понад 70% ринку, ДТЕК – понад 25% ринку.

«У двох кабінетах вирішується усе, що відбувається на ринку. Крім того, ринок закритий, ізольований від сусідніх країн. Лібералізація такого монополізованого ринку дуже ризикована. Це призведе лише до росту цін для споживачів. Особливо в умовах слабких, залежних регуляторів», – спрогнозував Герус.