ЧАС ДЕМОНСТРУВАТИ ВОЛЮ

Відомі українці закликають президента не зволікати із реформами.

Музикант Святослав Вакарчук передав президенту України Петру Порошенку звернення українських громадських та релігійних діячів із закликом створення системи антикорупційних судів. Виконавець зустрівся із главою держави вчора, 13 грудня, повідомляє ZN.ua.

Підписи під листом поставили Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Верховний архиєпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук), лідер групи “Океан Ельзи” Святослав Вакарчук, актриса Ада Роговцева та письменник Сергій Жадан. Громадські діячі наголосили, що наполягають на створенні системи антикорупційних судів, які сприятимуть ефективній роботі Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

“Ми, підписанти цього листа, наполягаємо на терміновому створенні повноцінної системи незалежних антикорупційних судів, а не лише Вищого антикорупційного суду, як це передбачено Законом України “Про судоустрій і статус суддів”. Цим судам належить розглядати антикорупційні справи по суті, давати згоду на проведення відповідних слідчих дій на клопотання Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)” , – вказано у тексті.

Підписанти звернення наголосили, що рішення українських суддів часто бувають заангажованими, а очищення судової влади гальмується “через брак волі політичних еліт”. Тому  громадські діячі закликають чітко визначити та закріпити у законі автономію системи незалежних антикорупційних судів  та забезпечити їхнє фінансування, гарантувати захист антикорупційним суддям і їхнім родинам.

“Ми переконані, що поява цих судів: завершить формування дієвої системи антикорупційних органів; позбавить високопосадових корупціонерів можливостей впливу на правосуддя; слугуватиме інструментом невідворотного покарання за корупційні злочини; створить перспективу відновлення довіри до судів та суддів”, – вказано у тексті звернення.

Також Вакарчук разом із іншими підписантами  пропонують створити спеціальну конкурсну комісію з відбору кандидатів на посади антикорупційних суддів за зразком комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора НАБУ. До комісії радять залучити іноземних фахівців.

“Вражаюча різниця між офіційними доходами та реальними статками держслужбовців і парламентарів, виявлена під час подання електронних декларацій, а також численні корупційні скандали підтверджують нагальну необхідність негайного формування незалежного антикорупційного суду”, – додають громадські діячі.

У листі наголошується, що суспільство сприйматиме як потурання корупціонерам всі маніпулювання, спроби тиску на членів конкурсної комісії, та заяви про “несвоєчасність” створення системи загалом. “Час демонструвати волю”, – вказано у листі.

Нагадаємо, 30 вересня в Україні стартувала судова реформа. Тепер створювати й ліквідовувати судові установи замість президента буде парламент. Вищі спеціалізовані суди скасують, однак залишать Верховний – всіх його суддів наберуть заново. Служителям Феміди також піднімуть зарплати, а недоторканність – обмежать. Втім, це стосуватиметься лише криміналу, наприклад хабаря чи ДТП, а не ухвалених рішень.

Вищу раду юстиції замінить Вища рада правосуддя. Саме вона даватиме згоду на затримання, арешт та звільнення служителів Феміди. А серед імовірних причин для звільнення зникне “порушення присяги”. Саме із таким формулюванням до початку судової реформи напередодні Верховна Рада за поданням Вищої ради юстиції встигла звільнити 29 суддів, зокрема, й тих, які кидали за грати майданівців.

У Сполучених Штатах закликали до створення антикорупційного суду та розширення повноважень НАБУ. Посол США в Україні Марі Йованович заявляла, що американська сторона готова підтримувати український уряд у боротьбі з корупцією.

Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявляв, що Спеціальний антикорупційний суд може з’явиться в Україні до кінця 2017 року.