«Борг Януковича» на $ 3 млрд. Суд надав ГПУ доступ до рахунків VTB Capital PLS

Печерський суд України санкціонував Генеральній прокуратурі доступ до рахунків VTB Capital plc ( «дочці» російського банку «ВТБ»). Тим самим ГПУ розраховує отримати інформацію про всіх контрагентів та осіб, причетних до оплати урядом України послуг з розміщення єврооблігацій обсягом 3 млрд. доларів в кінці 2013 року. Про це стало відомо з ухвали Печерського суду Києва від 29 липня 2016 року, розміщеного в Єдиному реєстрі судових рішень.

Генпрокуратура веде розслідування відносно екс-міністра фінансів Юрія Колобова та інших членів колишнього уряду Миколи Азарова, підозрюваних у зловживанні службовим становищем ч.2 ст.364 КК України). Злочин пов’язаний з наданням Україні так званого «боргу Януковича» – 3 млрд. Доларів від Російської Федерації.

У матеріалах Печерського суду Києва уточнюється, що департамент спецрозслідування Генпрокуратури розслідує факти зловживань при організації та забезпеченні випуску і реалізації облігацій зовнішньої держпозики на $ 3 млрд., А також незаконного перерахування на рахунок «VTB Capital PLS» (Лондон, Великобританія) 450 тис. Доларів в як оплату комісійних послуг за реалізацію цінних паперів.

В ході розслідування встановлено, що 18 грудня 2013 року на засіданні Кабміну прийнято постанову про державні зовнішні запозичення шляхом випуску ОВДП на 3 млрд. Доларів, затверджені умови випуску, доручено Мінфіну здійснити випуск.

Ініціатором позики нібито був Мінфін, який підготував і направив на розгляд уряду проект відповідної постанови.

В експертному висновку, що додається до проекту урядової постанови, тоді було зазначено, що сума фінансування загального фонду держбюджету за рахунок запозичень встановлена в розмірі 129,4 млрд. Гривень. При цьому протягом січня-листопада 2013 року вже було отримано у вигляді позик 117,3 млрд. Гривень.

Таким чином, після прийняття Кабміном вказаного вище постанови сума запозичень перевищила показники, встановлені законом про держбюджет на 2013 рік.

Відповідно до частини 1 статті 16 Бюджетного кодексу України державні запозичення здійснюються в межах, визначених законом про держбюджет, з дотриманням граничного обсягу державного боргу на кінець бюджетного періоду.

Цей факт не зупинив чиновників і 20 грудня 2013 року, міністерство фінансів здійснило випуск єврооблігацій обсягом 3 млрд. Доларів з прибутковістю 5% і з погашенням 20 грудня 2015 року.

У той же день міністром фінансів Колобовим було підписано угоду з VTB Capital PLS, згідно з якою ця фінустанова може розміщувати облігації та здійснювати операції з ним. Кошти від розміщення зазначених облігацій надійшли на валютний рахунок Держказначейства 24 грудня 2013 року, і таким чином сума запозичень, без відповідного законодавчого врегулювання, перевищила показники, встановлені Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік».

У той же час Мінфіном було доручено казначейській службі перевести платіж в якості комісії на користь VTB Capital PLS в сумі 450 тис. Доларів.

Кошти були перераховані з валютного рахунку Держказначейства на рахунок, відкритий для VTB Capital PLS в Deutsche Bankers Trust Company America’s.

«Таким чином, посадові особи Кабінету Міністрів і Міністерства фінансів зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах VTB Capital PLS, розробили проект і прийняли постанову«Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2013 році»від 18.12.2013 № 904. На підставі даної постанови, в порушення чинного законодавства, укладено угоду про підписку з VTB Capital PLS про розміщення єврооблігацій обсягом 3 млрд. доларів і перераховано комбіновану комісію в розмірі 450 тис. доларів», – йдеться в матеріалах справи.

Печерський суд задовольнив клопотання Генпрокуратури про доступ до копій документів по рахунку, відкритому для VTB Capital PLS (14 Cornhill, London EC3V 3ND, UK) в Deutsche Bankers Trust Company America’s New York, 60 Wall Street New York, NY, USA, а саме: документів, які надавалися для відкриття або закриття рахунку, документів про рух коштів в сумі 450 тис. доларів за вказаною рахунку з деталізацією про суми, дати зарахування і списання, розшифровкою контрагентів, призначень платежу, документів щодо осіб, які отримували кошти і т. д.

Раніше міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Україна не зобов’язана повертати Росії 3 мільярди доларів, надані в грудні 2013 року. «Це був політичний кредит, який нас змусили взяти», – сказав глава Мінфіну в ефірі «Еспрессо.TV» 26 липня. А 30 травня Голосіївський суд Києва заморозив виплату «боргу Януковича».