Більшість об’єднаних громад помруть — прогноз

Більшість сформованих  в Україні громад зникнуть з  часом, бо децентралізація в Україні йде хибним шляхом. Таку думку висловив, коментуючи результати виборів до 47 об’єднаних громад,  керівник програми практичної політики, експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

Нагадаємо, що я уже писав AgroPolit.com у матеріалі «Децентралізації на паузі, або Чому уряд та парламент імітують реформу?», децентралізація загальмувалася. На думку експертів, основна причина її призупинення — бажання вищого керівництва в уряді зберегти контроль над державними землями. До того ж подальший розвиток реформи в законодавчій площині гальмує пропрезидентська фракція. 

Майже всі ці громади, за винятком кількох міст та передмість, вимирають. Влада та люди спробували об’єднатися, щоб отримати гроші, повноваження та можливості, і таким чином врятувати громаду. Особливо їх надихають чисельні приклади тих громад, які об’єдналися в 2015-2016 роках та встигли багато зробити для свого розвитку…», — констатує   він нинішні темпи запровадження децентралізації.

І негативна тенденція лише далі поглиблюватиметься, на думку експерта, бо  цьому сприяє  кілька причин.  «На жаль, більшість громад, які об’єдналися, все одно помруть. Справа в тому, що в новообраних голів та депутатів громад немає жодних намірів та ідей, як правильно розпорядитися грошима. Вони навіть про це не думають. Кошти планують проїсти – ремонти, асфальтування, заробітні плати, комуналка тощо. А відповіді на питання, що робити потім, коли кошти скінчаться, немає.
Не просто немає, вони навіть не замислюються про це. На всі запитання про економічний розвиток, створення робочих місць, збільшення можливості господарів, підприємців та самозайнятих, місцева влада та кандидати на її заміщення, в більшості випадків просто знизують плечима», — говорить  експерет,  який проїхав Україною багато міст і сіл, щоб  визначити успіхи децентралізації.

Тож  Солонтай робить висновок з  цього, що на виборах в об’єднані територіальні громади (ОТГ) була значна конкуренція, інколи по 10 чоловік на місце, але «воюють не за те».

Боротьба в громадах відбулася за гроші, замість змагання навколо ідей розвитку. Це повністю нагадує ситуацію в великих містах, куди гроші прийшли ще з 2015 року. Гостре виборче змагання там в переважній більшості також відбулося не навколо ідей розвитку, а навколо розподілу грошей, а також поділу землі та майна. Як результат, нові об’єднані громади, переважно не зможуть зупинити повільне вимирання на своїх територіях. Проїдання коштів, яке відбудеться, просто не дозволить їм почати розвиток, а це відповідно заблокує будь які серйозні зміни. Відремонтований садочок або освітлена вулиця аж ніяк не зупинить молодь та активних людей від втечі в міста та закордон», — дає  експерт  подальший сценарій розвитку децентралізації  в країні.

Втім, на його думку, є один  позитив. «В частині громад все ж таки до влади йдуть люди, які мають бачення розвитку. Часто саме вони були ініціаторами об’єднання. Таких громад вкрай мало, але саме заради них і варто було все це робити. За них і триматиму кулаки, їм і допомагатиму найбільше!А щодо всіх інших, то перефразую відомий вислів про те, що «справа рук потопаючих в руках самих потопаючих», тобто «справа громади — це питання виключної компетенції самої громади, і нікого іншого». Разом з тим, якщо чимось можу допомогти, то готовий працювати, щоб врятувати кожну громаду, в якій живуть активні люди!», — підсумував солонтай.